To Hράκλειο νίκησε το Δειλινό στο εξ΄αναβολής της ΕΚΑΣΚ

Οι παίκτες του Μακράκη επικράτησαν 47-50 …

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε το Ηράκλειο ΟΑΑ, επικρατώντας του Δειλινού 50-47, στο παιχνίδι που «έκλεισε» την 7ης αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έτσι έφτασε τους 12 πόντους στην βαθμολογία με το 5-1 στην σειρά συνεχίζοντας στην τετράδα της κατηγορίας.

Το Ηράκλειο που επέστρεψε έπειτα από δεκαοχτώ μέρες χωρίς παιχνίδι, φάνηκε να θέλει χρόνο προκειμένου να… προσαρμοστεί στο παρκέ. Το Δειλινό πήρε το προβάδισμα στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης με 10-3 και 12-8 (7’). Οι Καλατζής και Κατσούρρι έφεραν το παιχνίδι στο καλάθι (12-10) για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο 14-10 υπέρ του Δειλινού. Στην δεύτερη περίοδο το Ηράκλειο πίεσε για την ανατροπή, κατάφερε να πάρει το επιμέρους σκορ (13-11), με τις δυο ομάδες όμως να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 25-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με buzzer beater του Καλατζή έγινε το 37-37 και η αναμέτρηση ξεκίνησε από το … μηδέν με τις άμυνες να είναι αυτές που έδιναν ρυθμό κατά κύριο λόγο. Με τρίποντο ο Μαρής έδωσε το προβάδισμα στο Ηράκλειο στο(40-37), ενώ στην επίθεση που ακολούθησε ο Γενιτσαρίδης μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ από σουτ του Καλατζή και «έγραψε» το 42-37. Το Δειλινό πίεσε για να πάρει πάλι το προβάδισμα, με τον Σταντζο 30’’ πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, καθώς ευστόχησε σε τρίποντο που έφερε τους γηπεδούχους στον πόντο (48-47). Τα βήματα που χρεώθηκε ο Καλατζής 29’’ πριν το τέλος έφεραν… αναστάτωση στο Ηράκλειο. Το Δειλινό πήγε σε σετ επίθεση, με τον Γρυλλη να αστοχεί έξω από την γραμμή των 6,75, 16’’ πριν το τέλος. Το Ηράκλειο κέρδισε φάουλ ο Μαρκόπουλος με 2/2 εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 50-47, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ψύχραιμοι, έπαιξαν καλή άμυνα στην τελευταία επίθεση του αντιπάλου και έτσι πανηγύρισαν τη νίκη στο +3.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 11-13, 12-14, 10-13

Δειλινό (Χαραλαμπάκης): Σταντζος 8 (2), Παχιαδάκης 8 (1), Χλιαράς 3, Κυρίτσης 5 (1), Αμπαδιωτάκης 4, Γρύλλης 8 (2), Εκίζογλου 3, Μητκούσης, Υπσογλου 6, Καρααβιώτης 2.

Ηράκλειο (Μακράκης): Μαρκόπουλος 8, Μαρής 10 (3), Βολιτάκης 4, Κατσούρρι Ι. 4, Γενιτσαρίδης 8 (1), Κατσούρρι Ε. 2, Κανατάκης, Καλατζής 12 (1), Πετράκης, Κουγιουμουτζής 2, Ρυακιωτάκης.