ΕΚΑΣΚ

ΕΚΑΣΚ: Κυριάρχησαν τα διπλά στην 14η αγωνιστική

Το Ηράκλειο, μετά το ρεπό του Εργοτέλη, συγκατοικεί με τους κιτρινόμαυρους στην πρώτη θέση της βαθμολογίας...

Εκμεταλλευόμενο το ρεπό του Εργοτέλη, το Ηράκλειο πέρασε νικηφόρα (65-90) από την Ιεράπετρα και βρέθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τους κιτρινόμαυρους. Ηρόδοτος και Κύδων πέρασαν από τις έδρες της Ακαδημίας (50-61) και της Αναγέννησης (48-61) και ακολουθούν στον βαθμολογικό πίνακα. Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε και η Μεσσαρά επί του Δειλινού (61-73) ενώ με νίκη συνέχισε και ο Ανδρογέας που επιβλήθηκε της Πεδιάδας (59-74).
Αναλυτικότερα:
Στο παιχνίδι που έγινε στην Ιεράπετρα μπορεί οι γηπεδούχοι να μπήκαν πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι ολοκληρώνοντας την 1η περίοδο με 18-9 όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη έκαναν μία δυναμική αντεπίθεση και με σερί 17-35, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 35-44. Με Μαρκόπουλο και Μηλαθιανάκη αιχμές του δόρατος στην επίθεση, το Ηράκλειο έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά στους 16 πόντους στο 30ο λεπτό (54-70) ενώ η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο στη συνέχεια φτάνοντας τους 25 πόντους (65-90).
Τα δεκάλεπτα:18-9, 35-44, 54-70, 65-90
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Μάλλιαρης 17 (2), Σταυρακάκης, Πλακογιαννάκης Α., Καραλάκης 14 (2), Κοροβέσης, Χαμηλάκης, Μάνταλλος 17, Πλακογιαννάκης, Γιακουμάκης 9(1), Κουσάκης 2, Μπουχρασβίλι 4, Παπαδάκης 2.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Μαρκόπουλος 21 (5), Μαρής, Περαντωνάκης, Στέβοβιτς 10, Ρωσσίδης, Γκίζης 10, Σκανδαλάκης 10, Αυγουστινάτος 2, Καλατζής 8, Μηλαθιανάκης 18 (1), Λίσλεβαντ, Μητρόπαπας 11.

Ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε στο Ρέθυμνο όπου ο Ηρόδοτος επικράτησε της Ακαδημίας με 50-61. Κοντά στο σκορ ήταν οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο (13-14) με τον Ηρόδοτο να παίρνει ισχνό προβάδισμα στο ημίχρονο με 29-30. Καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η 3η περίοδος όπου οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις 6 πόντους με τους κυανόλευκους να το εκμεταλλεύονται και να ανοίγουν τη διαφορά σε 35-44 στο 30΄, προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι τέλους με την εντυπωσιακή παρουσία του Λεφή…
Τα δεκάλεπτα :13-14,29-30, 35-44,50-61
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘ. (Παπαδογιαννάκης): Φουνουραδάκης, Ζαμπετάκης 4, Σκανδάλης 9 (1), Σαρειδάκης 11 (1), Τσικριτέας 6(2), Καραβανής 2, Δουλγεράκης 5 (1), Τερζάκης 2, Κοροβέσης, Παπαδάκης 6, Ιερονυμάκης 5 (1).
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Νασούφης): Φουκάκης, Μπορμπίδης 9, Αναστασάκης 3 (1), Λαμπράκης, Λεφής 24 (4), Γρύλλης 8 (2), Πρωτογεράκης 5, Καραγιαννάκης 2, Γκουτσίδης 2, Κατσαμάνης 8, Μανασσάκης.

Με πρωταγωνιστή τον Λυρώνη που σημείωσε 24 πόντους ο Κύδων επικράτησε στο Αρκαλοχώρι της Αναγέννησης 48-61, επιστρέφοντας στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο ξεκίνημα του αγώνα καθώς η συνέχεια ανήκε στους Χανιώτες που κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό και να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 16-13, 26-29, 36-40, 48-61
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης-Μυλωνάκης): Μαυρίκος 8 (1), Ζωγραφάκης 1, Σάντια 1, Καλογεράκης 10 (1), Σταθάκης 9 (1), Δράγαζης 5 (1), Κουτσουράδης, Μπελεφάντης 11, Σταματάκης 1, Αλετράς 2.
ΚΥΔΩΝ (Ηλιάκης): Μαγγελάκης, Λιονάκης 11 (2), Κυριακίδης, Γεγιτσίδης, Λυρώνης 24 (2), Μπορετός 6, Τζιόλας 2, Κατσουλάκης 2, Λουκάκης 8, Σφήκας 3, Πρωτογεράκης 4, Καφαντάρης 1.

Σημαντική νίκη επί του Δειλινού στην Αλικαρνασσό σημείωσε η Μεσσαρά με 61-71 και βρίσκεται στη διεκδίκηση της τετράδας… Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο πρώτο μισό του αγώνα (14-13 στο 10΄και 36-31 στο ημίχρονο) όμως με τους Δαριβιανάκη και Κατσαπρακάκη να βρίσκουν λύσεις στο αντίπαλο καλάθι, η Μεσσαρά κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα : 14-13, 36-31,49-53, 61-73.
ΔΕΙΛΙΝΟ (Καρκανάκης): Μητκούσης, Χαμηλάκης, Αντωνογιαννάκης 13, Τσιλόγλου 9(1), Καλλέργης 5, Χριστάκης 2, Εκιζόγλου 1, Πετροσιάν 5(1), Ζουρμπάκης 6(2), Κυρίτσης 15(2), Καλογρίδης Ζήσιος 5.
ΜΕΣΣΑΡΑ (Δαριβιανάκης): Δαριβιανάκης Εμμ 23, Μακράκης 9(3), Βασιλείου, Κατσαπρακάκης 18 (3), Δαριβιανάκης Γ 4, Στεφανουδακης11 (1), Χαραλαμπάκης Ι. 4, Χαραλαμπάκης Ν. Ηλιάκης 4.

Μόνο στο 1ο δεκάλεπτο παρουσιάστηκε ανταγωνιστική η Πεδιάδα προηγούμενη 16-15 του Ανδρογέα στον οποίο ανήκε η συνέχεια. Οι παίκτες του Δημητριάδη κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27-35 ενώ στο 30΄η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (43-53) για το τελικό 59-74.
Τα δεκάλεπτα :16-15,27-35, 43-53, 59-74
ΠΕΔΙΑΔΑ (Μαυρόπουλος): Βλάχος 8 (1), Παπαδοκωστάκης 2, Αλμπαντάκης 6, Δοκιμάκης, Ασπετάκης, Ρουκουνάκης,Καμπουράκης5, Μαστοράκης 2, Εικοσιπεντάκης, Τσαφαντάκης 19,Ανυφαντάκης3, Καπετανάκης 7.
ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (Δημητριάδης): Μεταξωτός 10 (1), Παγωνίδης 13 (1), Λυριτζάκης 10, Ντόγκους 3 (1), Αμπαδιωτάκης 2, Καραγιαννάκης, Μπαγλάνης,, Μπουραντάς 18 (6), Γκέκα 8 (2), Πούλιος Ε. 2, Πούλιος Β.4, Νταής 4.