ΕΚΑΣΚ: Ο Ανδρογέας πήρε τη νίκη της αγωνιστικής στα Χανιά

Στον Εργοτέλη ο άτυπος τίτλος του πρωταθλητή χειμώνα στην ΕΚΑΣΚ…

Ο Ανδρογέας ήταν η ομάδα που έκανε τη νίκη της αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ αφού νίκησε στα Χανιά τον ΟΑΧ με 69-70 στην παράταση ενώ ο Εργοτέλης συνέχισε το αήττητο σερί του (11-0), επικρατώντας εύκολα της Πεδιάδας στη Χερσόνησο με 45-68 και αναδείχθηκε πρωταθλητής χειμώνα! Το Ηράκλειο ξεπέρασε και το εμπόδιο της Μεσσαράς (88-59) και είναι μόνο δεύτερο στο βαθμολογικό πίνακα ενώ νικηφόρο ήταν και το παιχνίδι της Ακαδημίας επί της Ιεράπετρας στο Ρέθυμνο (73-57). Το Δειλινό νίκησε την Αναγέννηση (65-54),κερδίζοντας παράλληλα και τη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Αναλυτικότερα:

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε το Σάββατο στο κλειστό του Κλαδισού όπου η ομάδα του Μανώλη Δημητριάδη πήρε σπουδαία νίκη επί του ΟΑΧανίων στη παράταση με 69-70. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 14 πόντους (35-21. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη με την ομάδα του Ανδρογέα να ανεβάζει την απόδοση της σε άμυνα και επίθεση, μειώνοντας έτσι τη διαφορά… Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΟΑΧ να είναι μπροστά με 6 πόντους όμως στη συνέχεια ο Ανδρογέας κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά, πηγαίνοντας τελικά το παιχνίδι στην παράταση (61-61). Με την ψυχολογία υπέρ τους οι φιλοξενούμενοι και με μεγαλύτερη ψυχραιμία σε κρίσιμα σημεία πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Μπουραντά, Παγωνίδη και Μεταξωτό.

Τα 10λεπτα: 21-12, 35-21, 48-42, 61-61, παρ. 69-70.

ΟΑΧ (Κατσιάνος): Αναγνώστου 6(2), Χιωτάκης, Θεριάκης 5(1), Παπαμαστοράκης 26(4), Λυβιάκης 10(1), Βουρβαχάκης, Γεωργιάδης, Κουτσαυδής, Μήλας 8, Στυλιανάκης, Παπαδάκης 6, Κοντογιάννης 8

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (Δημητριάδης): Μεταξωτός 11(1), Παγωνίδης 17(2), Λυριτζάκης 5, Ντόγκους, Σκουλούδης, Καραγιαννάκης 6, Μπαγλάνης, Μπουραντάς 24(4), Γκέκα 2, Νταής 4

O Εργοτέλης από την άλλη συνεχίζει το απόλυτο νικών του, επικρατώντας στο «Φιλωνίδειο» της Χερσονήσου της Πεδιάδας με 45-68. Οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και από την αρχή πήραν το προβάδισμα στο σκορ, αυξάνοντας συνέχεια τη διαφορά, κλείνοντας την 1η περίοδο με 8-23.

Παρά την αντίδραση που έβγαλαν οι γηπεδούχοι στη συνέχεια, το μόνο που κατάφεραν ήταν να κλείσουν κάπως την εις βάρος τους διαφορά, καθώς ο Εργοτέλης συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με καλή άμυνα, αλλά και ευστοχία από τη γραμμή των τριών πόντων, πήρε μια ακόμα νίκη και παρέμενε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα 10λεπτα: 8-23, 21-38 , 34-51, 45-68.

ΠΕΔΙΑΔΑ(Μαυρόπουλος): Βλάχος, Παπαδοκωστάακης 2, Αλμπαντάκης 7, Δοκιμάκης 15(2), Ασπετάκης, Ρουκουνάκης 9(1), Καμπουράκης, Μαστοράκης, Εικοσιπεντάκης, Τσαφαντάκης 4, Ανυφαντάκης, Καπετανάκης 6.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Σταράκης 6(1), Λαγουδάκης , Μαΐστρέλης 8(1), Γουμενάκης 4(1), Χλιαράς 5(1), Δαπουλάκης 7(1), Καραπάνος, Χριστοδούλου 4, Βισκαδουράκης 6, Πυργιώτης 11, Καραλής 17(4).

Το Ηράκλειο είχε τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι με τη Μεσσαρά και με τη νίκη του (88-59) βρίσκεται μόνο 2ο στο βαθμολογικό πίνακα. Οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα, «έχτισαν» μία διαφορά ασφαλείας, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 20 πόντους διαφορά (48-28) γεγονός που τους έδωσε τη δυνατότητα να μην πιεστούν στη συνέχεια…

Τα 10λεπτα: 27-13, 48-28, 71-47, 88-59.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Μαρκόπουλος 17 (1), Μαρής 8 (2), Περαντωνάκης 3 (1), Στεβοβιτς 13, Ρωσσίδης 8 (1), Γκίζης, Κουκιαδάκης, Κατσούρι, Καλατζής 22 (2), Μηλαθιανάκης 10 (2), Σκανδαλάκης 4, Μητρόπαπας 3.

ΜΕΣΣΑΡΑ (Δαριβιανάκης): Ηλιάκης 15 (1), Χαραλαμπάκης 4, Βασιλείου 6, Δαριβιανάκης 3 (1), Κατσαπρακάκης 15 (1), Μακράκης 2, Δαριβιανάκης Ε., Στεφανουδάκης 14 (10).

Εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα η Ακαδημία στο Ρέθυμνο και ξεκινώντας με 22-8 το παιχνίδι δεν επέτρεψε στην Ιεράπετρα να απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα. Οι παίκτες του Παπαδογιαννάκη είχαν την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια και έφτασαν χωρίς δυσκολία στο τελικό 73-57.

Τα 10λεπτα: 22-8, 46-26, 60-38, 73-57

ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Παπαδογιαννάκης): Φουντοραδάκης, Ζαμπετάκης 8 (2), Σκανδάλης 4, Τσικριτέας 9(1), Καραβάνης 7(1), Δουλγεράκης 13 (2), Κοροβέσης 11 (2), Παπαδάκης, Γιάννης 8, Ιερωνυμάκης 13.

Ιεράπετρα (Γαϊτανάκης): Μαλλιάρης 16(2), Γαϊτανάκης, Σταυρακάκης 6, Καραλάκης 9 (3), Μπλαζαντωνάκης 13, Γιακουμάκης 2, Μαντελλος 12, Μπουχρασβίλι, Κουτσάκης.

Διπλής σημασίας νίκη σημείωσε το Δειλινό με το 65-54 επί της Αναγέννησης αφού κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και στην μεταξύ τους ισοβαθμία. Το παιχνίδι είχε αρκετό ενδιαφέρον στο ξεκίνημα του αφού η 1η περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται μόλις με ένα πόντο διαφορά (18-17) για να ανεβάσουν όμως ρυθμούς στη συνέχεια, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-27. Οι παίκτες του Καρκανάκη κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα με την αξιόμαχη Αναγέννηση να προσπαθεί με τρίποντα των Μπελεφάντη και Δράγαζη να μειώσει, όμως η παρουσία του πολύ καλού Κυρίτση οδήγησε στη νίκη του Δειλινού…

Τα 10λεπτα: 18-17, 38-27, 44-37, 65-54

ΔΕΙΛΙΝΟ (Καρκανάκης): Ζουρμπάκης 6(1), Τσίλογλου 5, Καλλέργης 8(2), Αντωνογιαννάκης 10, Εκίζογλου 6, Καλογρίδης, Κυρίτσης 20(4), Πετροσιάν 10(1).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης - Μυλωνάκης): Μαυρίκος 16(1), Κουτσουράδης 5(1), Σάντια, Ζωγραφάκης 3, Σταθάκης 2, Δράγαζης 5(1), Μπελεφάντης 7(1), Αλετράς 16.

*Για την 5η αγωνιστική στο πρωτάθλημα των Γυναικών είχαμε: Αρκάδι- ΟΦΗ 56-52 και ΟΑΧ 2000- Ηρόδοτος 48-65. Η βαθμολογία: 1. Αρκάδι 7, 2. Ηρόδοτος 7, 3. Εργοτέλης 6, 4. ΟΦΗ 5, 5. ΟΑΧ 2000 4.