ΕΚΑΣΚ: Πήρε το ντέρμπι με τον ΟΑΧ ο Εργοτέλης

Παράπονα από τη διαιτησία έχει το Δειλινό που έχασε στο τέλος από τον Κύδωνα στα Χανιά...

Ενδιαφέροντα παιχνίδια περιλάμβανε η 12η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ με τον Εργοτέλη να διατηρεί το αήττητο σερί του αφού έκαμψε στην παράταση την αντίσταση του ΟΑΧ στο ντέρμπι της Αλικαρνασσού. Στον πόντο κρίθηκε η νίκη του Κύδωνα επί του Δειλινού με τους φιλοξενούμενους να έχουν παράπονα από τη διαιτησία ενώ το Ηράκλειο πέρασε νικηφόρα από το Αρκαλοχώρι. Εύκολη νίκη για τον Ηρόδοτο επί της Πεδιάδας ενώ «διπλό» πέτυχε η Ακαδημία στις Μοίρες επί της Μεσσαράς. Αναλυτικότερα:

Έστω και δύσκολα ο Εργοτέλης νίκησε την παράταση τον ΟΑΧανίων με 82-79. Η αναμέτρηση ήταν από την αρχή αμφίρροπη, με τους «κιτρινόμαυρους» να ξεφεύγουν στο σκορ χάρη στην πολύ καλή εικόνα τους στη 2η περίοδο, η οποία τους έδωσε «αέρα» 7 πόντων στο ημίχρονο (40-33), ενώ στη συνέχεια και στα μισά του 3ου δεκαλέπτου ξέφυγαν και με 10 (45-35), για να κλείσει η περίοδος 54-45.

Στα τελευταία δέκα λεπτά όμως η ομάδα των Χανίων με αντεπίθεσή και σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών του Εργοτέλη, κατάφερε να κλείσει την εις βάρος της διαφορά και με εύστοχο τρίποντο του Θεριάκη στη λήξη ισοφάρισε 67-67 και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Η ψυχραιμία των παικτών του Γιάννη Βισκαδουράκη στον έξτρα χρόνο και η εξαιρετική εμφάνιση του Καραλή, έφερε και πάλι την ομάδα του Εργοτέλη σε θέση οδηγού, πανηγυρίζοντας σπουδαία νίκη.

Στην ομάδα των Χανίων υπάρχουν παράπονα για τη διαιτησία των Καρανικόλα- Μπανασάκη, θεωρώντας ότι δόθηκε η ευκαιρία στους γηπεδούχους να εκτελέσουν πολλές βολές, φτάνοντας έτσι στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 40-33 , 54-45, 67-67 (κ.α.), 82-79.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Λαγουδάκης, Μαϊστρέλης 4, Χλιαράς, Δαπουλάκης 11(2), Καραπάνος, Χριστοδούλου 8, Κουμάκης 2, Πυργιώτης 11, Σπηλιώπουλος 6, Καραλής 30(5), Γουμενάκης 10(1), Βισκαδουράκης.

ΟΑΧ (Κατσιάνος): Αναγνώστου 2, Σαράντης 20(4), Θεριάκης 7(1), Παπαμαστοράκης 16(1), Λυβιάκης 4, Χιωτάκης, Γεωργαλής, Κουτσαύδης 6(2), Μήλας 4, Στυλιανάκης, Παπαδάκης 8(2), Κοντογιάννης 10.

Με δύο βολές του Λουκάκη στο τέλος κρίθηκε η νίκη του Κύδωνα επί του Δειλινού με 61-60 στα Χανιά. Η ομάδα του Ηρακλείου ωστόσο εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία μεταξύ άλλων αναφέρεται: «Το σωματείο μας εκφράζει πολλά παράπονα για την διαιτησία του διδύμου Κώτσου - Πετράκη στο Κλειστό Γυμναστήριο Χανίων καθώς το ματς κρίθηκε από ανύπαρκτο φάουλ στο 00.1 με το σκορ στο 59-60 υπέρ της ομάδος μας και ενώ ο αθλητής του Κύδων Λουκάκης ήταν με πλάτη στο καλάθι η κ. Κώτσου δίνει φάουλ στον αθλητή της ομάδος μας Αντωνογιαννάκη και 2 βολές (η ομάδα μας είχε 3 ομαδικά φάουλ)... Επίσης μας προκαλεί έκπληξη ο ορισμός του κ. Πετράκη από την στιγμή που η ομάδα μας με γραπτή έκθεση είχε ζητήσει την εξαίρεση του συγκεκριμένου διαιτητή...».Σε ότι αφορά στο παιχνίδι, το Δειλινό μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 11-28 στο 10λεπτο όμως οι γηπεδούχοι με ένα επι μέρους σκορ 16-11 πήγαν στα αποδυτήρια υπολειπόμενοι 4 πόντους (27-31). Η 3η περίοδος βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες (44-44) για να φτάσουμε ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος όπου το Δειλινό είχε το προβάδισμα με 59-60 , όταν οι διαιτητές έδωσαν φάουλ στον Λουκάκη που με 2/2 βολές διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 11-28, 27-31, 44-44, 61-60

ΚΥΔΩΝ (Ηλιάκης): Μαγγελάκης 5, Λιονάκης 6 (2), Κυριακίδης, Χολέβας 4, Λυρώνης 16 (1), Γεγιτσίδης, Τζιόλας 2, Κατσουλάκης, Λουκάκης 26 (2), Μπορέτος, Πρωτογεράκης 2, Δήμας.

ΔΕΙΛΙΝΟ: (Καρκανάκης): Γιανναδάκης, Ζουρμπάκης 3 (1), Αντωνογιαννάκης 11 (1), Τσιλόγλου 8 (2), Καλλέργης 16 (3), Καλογρίδης, Χρηστάκης, Εκίζογλου 6, Κουμαντάκης, Σαμοθράκης, Κυρίτσης 16 (4), Χαμηλάκης.

Με πρωταγωνιστές τους Μηλαθιανάκη, Μητρόπαπα και Μαρκόπουλο το Ηράκλειο πέρασε νικηφόρα από το Αρκαλοχώρι με 65-77. Οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα και όσο και αν προσπάθησαν οι γηπεδούχοι να κάνουν την ανατροπή δεν τα κατάφεραν.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-35, 43-57, 65-77

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Μυλωνάκης): Μαυρίκος 5 (1), Κουτσουράδης, Σάντια 6 (2), Καλογεράκης 20 (2), Σταθάκης Θ. 2, Δράγαζης 6 (2), Ζωγραφάκης 4, Μπελεφάντης 11 (1), Σταματάκης, Αλετράς 11.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μαρκάκης): Μαρκόπουλος 10 (1), Μαρής 5 (1), Περαντωνάκης 3 (1), Στέβοβιτς 5, Γκίζης 1, Ρωσσίδης 2, Κουβαράκης 1, Σκανδαλάκης, Καλατζής 13 (1), Μηλαθιανάκης 17, Μητρόπαπας 17 (1), Κατσούρι.

Με πλουραλισμό στην επίθεση και τους Πρωτογεράκη, Αναστασάκη, Κατσαμάνη, Λεφή και Λαμπράκη να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων ο Ηρόδοτος ήταν εμφανώς ανώτερος και επιβλήθηκε της αδύναμης να αντιδράσει Πεδιάδας με το εμφατικό 104-62.

Τα δεκάλεπτα: 36-17, 61-27, 81-42, 104-62

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Νασούφης): Καραγιαννάκης, Μπορμπίδης 9 (1), Λεφής 14 (3), Αναστασάκης 18 (5), Γρύλλης 9 (1), Πρωτογεράκης 21 (2), Λαμπράκης 10 (1), Γκουτσίδης 4, Κατσαμάνης 17.

ΠΕΔΙΑΔΑ (Μαυρόπουλος): Καπετανάκης 2, Παπαδοκωστάκης 4, Αλμπαντάκης 13, Δοκιμάκης 18 (2), Ασπετάκης, Ανυφαντάκης 2, Καμπουράκης 2, Μαστοράκης 2, Εικοσιπεντάκης, Τσαφαντάκης 17 (1).

Μπορεί η Ακαδημία να προηγήθηκε μέχρι και με 12 πόντους στις Μοίρες επί της Μεσαράς όμως οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα και τρίποντα των Κατσαπρακάκη και Μακράκη έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (54-54) λίγο πριν το τέλος. Ωστόσο το καλάθι του Καραβάνη στο τέλος διαμόρφωσε το τελικό 54-56.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 23-33 , 34-41, 54-56

ΜΕΣΣΑΡΑ (Δαριβιανάκης): Ηλιάκης 10, Βασιλέτος, Δαριβιανάκης Γ., Κατσαπρακάκης 15(3), Μακράκης 17(2), Χαραλαμπάκης Γ. 4, Τσικριτσάκης, Δαριβιανάκης 4, Χαραλαμπάκης Ν., Στεφανουδάκης 4.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Παπαδογιαννάκης): Ζαμπετάκης, Σκανδάλης 5(1), Σαρειδάκης 11, Τσικριτέας 5(1), Καραβάνης 5(1), Δουλγεράκης 12, Κοροβέσης 11(3), Γιάννης 4, Ιερωνυμάκης 3.