ΕΚΑΣΚ: Πρωτοπόρος και αήττητος ο Εργοτέλης ενώ τέσσερις ομάδες τον ακολουθούν…

Συνωστισμός στην 2η θέση όπου πλέον ισοβαθμούν: ΟΑΧ, Κύδων, Ηράκλειο, Ηρόδοτος...

Συνωστισμός στην 2η θέση!

Μπορεί ο Εργοτέλης να διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚ την περασμένη Παρασκευή επικρατώντας του Ανδρογέρα με 86-64 ωστόσο στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής, ο Κύδων πήρε το εκτός έδρας παιχνίδι από το Ηράκλειο ΟΑΑ με 60-57 και διαφοροποίησε τις ισορροπίες στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας καθώς πλέον στην 2η θέση ισοβαθμούν τέσσερις ομάδες! Ντέρμπι όμως έγινε και στα Χανιά όπου ο ΟΑΧ νίκησε με μόλις δύο πόντους (51-49) τον αξιόμαχο Ηρόδοτο ενώ στον πόντο κρίθηκε το ματς της Ακαδημίας στο Ρέθυμνο με την Αναγέννηση (47-48). Η Πεδιάδα υπερασπίστηκε στην έδρας της κόντρα στην Ιεράπετρα (64-60). Αναλυτικότερα:

Μεγάλο ενδιαφέρον είχε το παιχνίδι του Ηρακλείου με τον Κύδωνα το Σάββατο στο κλειστό της Αλικαρνασσού όπου ο Τζιώλας ήταν ο πρωταγωνιστής αφού με 12 δικούς του πόντους στο τέλος, οι Χανιώτες έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα (57-60). Οι γηπεδούχοι έδειχναν στο μεγαλύτερο μέρος να ελέγχουν τον ρυθμό με την πρώτη περίοδο να κλείνει με το υπέρ τους 21-14 και το ημίχρονο με 32-24. Ανάλογη ήταν η παρουσία της ομάδας του Γιώργου Μακράκη και στο 3ο δεκάλεπτο όπου διατήρησαν μία διαφορά 6 πόντων (45-39). Στην τελευταία περίοδο όμως το συγκρότημα του Ηλιάκη με τέσσερα τρίποντα άλλαξε τη ροή του αγώνα με τον Τζιώλα να παίρνει το παιχνίδι επάνω του. Η ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών και οι αποδοτικότερες επιθέσεις έδωσαν στον Κύδωνα μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 32-24, 45-39, 57-60.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ(Μακράκης): Μαρκόπουλος 5, Στέβοβιτς 5 (1), Περαντωνάκης, Βαμβουκάκης, Ρωσσίδης 6, Γκίζης 2, Κουκιαδάκης, Σκανδαλάκης 8, Καλατζής 12 (2), Μηλαθιανάκης 10 (1), Λίσλεβαντ, Μητρόπαππας 9.

ΚΥΔΩΝ (Ηλιάκης): Μαγγελάκης, Λιονάκης, Λυσικάτος, Χολέβας, Λυρώνης 14 (1), Κοκκινάκης, Καφαντάρης, Κατσουλάκης 2, Λουκάκης 19, Σφήκας 7 (1), Πρωτογεράκης 4, Τζιώλας 14 (2).

Την Παρασκευή ο πρωτοπόρος και αήττητος Εργοτέλης νίκησε 64-86 στα Δύο Αοράκια τον Ανδρογέα. Οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν επιβλητικά και πέραν του ότι πήραν από την έναρξη της αναμέτρησης το προβάδισμα στο σκορ, μεγάλωναν συνεχώς την υπέρ τους διαφορά, με το ημίχρονο να τελειώνει στο +29 για τον Εργοτέλη (19-48).

Στην επανάληψη ο Γιάννης Βισκαδουράκης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του ενώ και ο φιλότιμος Ανδρογέας ανέβασε την απόδοσή του, φτάνοντας στο τελικό 64-87.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 19-48 , 46-70, 64-86.

ΑΝΔΡΟΓΕΑΧ ( Δημητριάδης): Μεταξωτός 8, Παγωνίδης 5, Λυριτζάκης 2, Ντόγκους 5 (1), Αμπαδιωτάκης 1, Καραγιαννάκης 6, Μπαγλάνης 5, Μπουραντάς 10 (2), Γκέκα 7 (2), Πουλιός Ε. 9 (1), Πουλιος Β.2, Κοντόσης 4.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Λαγουδάκης 11 (1), Γουμενάκης 13 (1), Μαϊστρέλης 10 (2), Καβουσάκης 2, Χλιαράς 3 (1), Δαπουλάκης 5 (1), Καραπάνος 6 (1), Χριστοδούλου 9 (1), Αλεξανδρόπουλος 2, Μελιδονιώτης 2, Σπηλιώπουλος 14, Καραλής 9.

Με όπλο την άμυνα του αφού στο β΄ημίχρονο δέχθηκε μόλις 21 πόντους, ο ΟΑΧανίων επικράτησε του Ηροδότου με 51-49 σε ένα παιχνίδι με αυξημένο ενδιαφέρον. Η ομάδα της Αλικαρνασσού είχε ένα μικρό προβάδισμα στις τρεις πρώτες περιόδους όμως στο 4ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, παίζοντας πιο αποτελεσματική άμυνα και έχοντας για αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Παπαμαστοράκη που σημείωσε 19 πόντους, πήραν τη νίκη.

Τα 10λεπτα: 11-14, 22-28, 40-39, 51-49.

ΟΑΧ (Κατσιάνος): Αναγνωστου 1, Σαράντης 8, Θεργιάκης, Παπαμαστοράκης 19 (3), Λυβιάκης 10 (2), Βουρβαχάκης 1, Γεωργιάδης 7, Μηλάς 2, Πρωτοπαπαδάκης, Κοντογιάννης 3.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ(Νασούφης): Αναστασάκης 3 (1), Μπορμπίδης 8 (1), Λεφής 16 (3), Καραγιαννάκης, Γρυλλης 5 (1), Πρωτογεράκης 8, Κατσαμάνης 2, Γκουτσίδης 6, Αποστολίδης 1.

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε στο Ρέθυμνο όπου η Αναγέννηση πήρε το παιχνίδι κόντρα στην Ακαδημία με 47-48. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα χωρίς κάποια να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 20-20 ενώ η 3η περίοδος βρήκε το συγκρότημα του Μυλωνάκη προηγούμενο με 34-40. Ένα καλάθι του Δραγάζη 20΄΄ πριν το τέλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Αρκαλοχωρίου που είχε σε πολύ καλή μέρα τον Αλετρά που σημείωσε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα : 11-12, 20-20, 34-40, 47-48.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘ. (Παπαδογιαννάκης): Φουντοραδάκης, Ζαμπετάκης 2, Σκανδάλης 3, Σαρειδάκης 9, Τσικριτέας 6(2), Καραβάνης 7(1), Δουλγεράκης 3, Τερζάκης 5, Σειραγάκης 3(1), Γιάννης 2, Ιερωνυμάκης 7

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Μυλωνάκης): Μαυρίκος 7(2), Ζωγραφάκης 4, Σάντια, Καλογεράκης 3, Σταθάκης 2, Δραγάζης 4, Κουτσουράδης, Μπελεφάντης 11, Σταματάκης, Αλετράς 17.

Πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό 3ο δεκάλεπτο η Πεδιάδα νίκησε την Ιεράπετρα στο κλειστό της Χερσονήσου με 64-60. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μισό είχαν το προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 22-35 όμως η ομάδα του Μαυρόπουλου με μία αντεπίθεση διαρκείας και με ένα σερί 22-8 κατάφερε προηγηθεί (44-43 στο 30΄) και εν τέλει να πάρει το νικηφόρο αποτέλεσμα. Εντυπωσιακός ήταν ο Αλμπαντάκης (26πμ) ενώ ακολούθησαν οι Τσαφαντάκης και Ρουκουνάκης.

Τα δεκάλεπτα : 12-17, 22-35, 44-43, 64-60

ΠΕΔΙΑΔΑ (Μαυρόπουλος): Βλάχος 7 (1), Αλμπαντάκης 26 (3), Δοκιμάκης, Ασπετάκης, Ρουκουνάκης 10 (2), Καμπουράκης 2, Εικοσιπεντάκης, Τσαφαντάκης 14, Ανυφαντάκης 5, Καπετανάκης.

ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Σταυρακάκης 2, Πλακογιαννάκης 9, Καραλάκης 14 (1), Κοροβέσης 2, Αραμπόπουλος 2, Μαντελλος 5, Πλακογιαννάκης Α. 4, Μπλαζαντωνάκης 8 (2), Κουτσάκης, Γιακουμάκης 14.