ΕΚΑΣΚ

ΕΚΑΣΚ: Πήρε και το ντέρμπι με τον Ηρόδοτο ο Εργοτέλης και παραμένει αήττητος

Μετά από εννέα αγωνιστικές η ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη δεν έχει χάσει παιχνίδι...

Νέο νικηφόρο παιχνίδι για τον Εργοτέλη που συνεχίζει απτόητος την πορεία του στην ΕΚΑΣΚ αφού ξεπέρασε και το εμπόδιο του Ηροδότου το περασμένο Σάββατο, διατηρώντας έτσι το αήττητο σερί του! Ευρεία νίκη για τον ΟΑΧανίων που συνέτριψε τη Μεσαρά ενώ η Αναγέννηση νίκησε εκτός έδρας την Πεδιάδα. Τον παράγοντα έδρα αξιοποίησαν Ανδρογέας και Ακαδημία Ρεθύμνου. Στα χαρτιά πήρε το παιχνίδι ο Κύδων μετά την αποχώρηση του Τηγανίτη από το πρωτάθλημα. Αναλυτικότερα:
Ο Εργοτέλης επικράτησε και του Ηροδότου 67-53 στα «Δύο Αοράκια» στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΕΚΑΣΚ.Ο αγώνας στο ξεκίνημά του ήταν αμφίρροπος με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και μάλιστα ο Ηρόδοτος κατάφερε να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα 8-11. Εξίσου συναρπαστική ήταν και η συνέχεια του αγώνα, χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να μπορέσει να πάρει σημαντική διαφορά, με το πρώτο εικοσάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού να έχει ισχνό προβάδισμα 27-28.
Η ευστοχία του Ηροδότου στα τρίποντα του έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων, 42-46, σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα. Στα τελευταία καθοριστικά λεπτά της αναμέτρησης πάντως ο Εργοτέλης με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος πανηγυρίζοντας την 8η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες.
Τα δεκάλεπτα: 8-11, 27-28 (ημίχρονο), 42-46, 67-53.
Εργοτέλης (Βισκαδουράκης): Σταρακης 7(2), Γουμενάκης 5, Μαϊστρέλης 9(3), Χλιαράς, Δαπουλάκης 2, Καραπάνος, Χριστοδούλου 1, Πυργιώτης 11, Σπηλιώπουλος 8(1), Καραλής 23(2).
Ηρόδοτος (Νασούφης): Ανασταστάκης 8(2), Μπορμπίδης 6, Λεφής 14(3), Γrύλλης 5(1), Πρωτογεράκης 14(2), Κατσαμάνης 3, Γκουτσίδης 3, Αποστολίδης.
Ανώτερος ο ΟΑΧανίων στο παιχνίδι με τη Μεσαρά επικράτησε με 80-40. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 17-18 στο 10λεπτο όμως στη συνέχεια ο ΟΑΧ ανασυντάχθηκε, βρήκε λύσεις και κατάφερε να «χτίσει» μία διαφορά που διεύρυνε όσο περνούσε το παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-23, 56-34, 80-40.
ΟΑ Χανίων (Κατσιάνος): Αναγνώστου 3, Σαράντης 17 (2), Θεριάκης 14 (1), Παπαμαστοράκης 8 (2), Λυβιάκης 2, Βουρβαχάκης 4, Γεωργιάδης 2, Κουτσαβδής, Μήλας 4, Πρωτοπαπαδάκης 5 (1), Παπαδάκης 6, Κοντογιάννης 15.
Μεσσαρά (Δαριβιανάκης): Ηλιάκης 4, Βασιλείου 4, Δαριβιανάκης Γ. 7 (1), Κατσαπρακάκης 4 ( 1), Μακράκης 3 (1), Χαραλαμπάκης Ι., Δαριβιανάκης Ε. 12, Χαραλαμπάκης Ν. 2, Στεφανουδάκης 4.
Ο Ανδρογέας νίκησε την Ιεράπετρα με 81-69 έχοντας οδηγούς στην επίθεση τους Παγωνίδη και Μπουραντά, που σημείωσαν τους μισούς πόντους της ομάδας τους, χωρίς ωστόσο να στερούνται και οι υπόλοιποι παίκτες. Η Ιεράπετρα στο πρώτο δεκάλεπτο σημείωσε μόλις έξι πόντους, γεγονός που την έφερε σε μειονεκτική θέση. Όσο κι αν προσπάθησε στη συνέχεια η ομάδα του Γαϊτανάκη δεν κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη…
Τα δεκάλεπτα: 23-6, 51-29, 63-47, 81-69.
Ανδρογέας (Δημητριάδης): Μεταξωτός 11 (1), Παγωνίδης 23 (1), Λυριτζάκης 3, Ντογκους 5 (1), Αμπαδιωτάκης 4, Καραγιαννάκης 7, Κοντόσης, Σκουλούδης, Γκέκα 9 (3), Μπουραντάς 17 (4), Νταής 2.
Ιεράπετρα (Γαϊτανάκης): Γαϊτανάκης 3, Σταυρακάκης, Καραλάκης 18 (6), Κοροβέσης 12 (2), Μαντελλος 11 (1),, Πλακογιαννάκης 5 (1), Μπαζαντωνάκης 8 (1), Κουτσάκης, Δημογεροντάκης 5, Γιακουμάκης 7.
Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε στο Ρέθυμνο όπου τελικά η Ακαδημία νίκησε 67-56 το Δειλινό. Παρότι η ομάδα του Στέλιου Καρκανάκη είχε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (28-37), στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν (45-45 στο 30΄) και τελικά να πάρουν τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα:10-15, 28-37, 45-45, 67-56.
Ακαδημία Ρεθύμνου (Παπαδογιαννάκης): Φουντοραδάκης, Σκανδάλης, Σαρειδάκης 30 (1), Τσικριτέας 2, Δουλγεράκης 10, Τερζάκης 2, Κοροβέσης 17(4), Σειραγάκης, Γιάννης, Ιερωνυμάκης 6.
Δειλινό (Καρκανάκης): Αντωνογιαννάκης 13, Τσίλογλου, Ζουρμπάκης 7(2), Καλλέργης 9(1), Χρηστάκης 5, Εκίζογλου 3, Πετροσιάν 10, Κυρίτση 9(2), Χαμηλάκης.
Την πρώτη εκτός έδρας νίκη της πέτυχε η Αναγέννηση που επικράτησε της Πεδιάδας στη Χερσόνησο με 48-76. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο να πάρουν το προβάδισμα (17-15) όμως στη συνέχεια οι παίκτες της Αναγέννησης επέβαλαν το ρυθμό τους, διευρύνοντας τη διαφορά που τους οδήγησε στη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 17-15, 28-41, 38-59, 48-76.
Πεδιάδα(Μαυρόπουλος): Βλάχος 2, Παπαδοκωστάκης 2, Ρουκουνάκης 2, Δοκιμάκης 7 (1), Ασπετάκης 5 (1), Ανυφαντάκης 7, Καπετανάκης1, Μαστοράκης 2, Εικοσιπεντάκης 1, Τσαφαντάκης 19 (3).
Αναγέννηση (Παπαδάκης): Μαυρίκος 5 (1), Ζωγραφάκης 12, Αλετράς 14, Σάντια, Καλογεράκης 7, Σταθάκης 10 (1), Δραγάζης 12 (2), Κουτσουράδης, Μπελεφάντης 16 (1).