Basket League: Προσπάθησε το Ρέθυμνο αλλά δεν άντεξε στο Περιστέρι

Νίκες για ΑΕΚ, Λάρισα και Ήφαιστο…

Mε πρωταγωνιστή τον Γκρέι και την άμυνα του β΄ημιχρόνου το Περιστέρι επικράτησε του αξιόμαχου Ρεθύμνου με 71-61.

Το Περιστέρι πήρε τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημα και με ένα σερί 9-0 μετέτρεψαν το 6-7 σε 15-7, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 19-10. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Μορέιρα και ένα καλάθι του Σαλούστρου έφεραν τους γηπεδούχους για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (30-17 στο 16’), όμως στο υπόλοιπο διάστημα το Ρέθυμνο αντεπιτέθηκε και με ένα επιμέρους 2-14, έκλεισε το ημίχρονο στον πόντο (32-31).

Το τρίποντο του Γκρέι με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έφερε το Περιστέρι στο 35-31, το Ρέθυμνο απάντησε με ένα δικό του 0-5, περνώντας μπροστά με 35-36, όμως κάπου εκεί ξεκίνησε ο… κανονιοβολισμός από την περιφέρεια, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν τρία τρίποντα με τους Κίνγκσλεϊ, Γκρέι και Καρπαμπελα, να προηγούνται με 48-41 και να κλείνουν το δεκάλεπτο μπροστά με 55-45. Οι «Πρίγκιπες» διατήρησαν τον έλεγχο στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, ο Αγραβάνης με τρίποντο στα 45’’ για το 69-61 ουσιαστικά… τελείωσε το ματς, με το Περιστέρι να φτάνει στην νίκη με 71-61 που το φέρνει στο 10-5, έναντι 6-9 της ομάδας της Κρήτης.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 32-31, 55-45, 71-61

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μορέιρα 9 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καράμπελας 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Βασιλόπουλος 9 (1), Γκρέι 20 (1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάζινς 2, Σκορδίλης, Σαλούστρος 4, Γόντικας 5, Χάτσερ 3 91/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μόουζες 6 (6 ριμπάουντ)

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 4 (1/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάρις (0/6 τρίποντα), Κάρτερ 17 (1/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Γκόρντον 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φράνκαμπ 21 (4/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χριστοδούλου 7 (1), Χότον, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 3 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Γαρέζος, Ραζής

Νίκες για ΑΕΚ, Λάρισα και Ήφαιστο

Στα άλλα παιχνίδια είχαμε νίκες για την ΑΕΚ, την Λάρισα και τον Ήφαιστο. Αναλυτικότερα:

ίγες μέρες μετά από την αποχώρηση του Χάουαρντ Σαντ-Ρος για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η κάπως σοκαρισμένη ΑΕΚ επιβίωσε στη Ρόδο. Νίκησε δύσκολα τον Κολοσσό (79-70) για να ανέβει στο 11-4, να μείνει στη δεύτερη θέση της ΕΚΟ Basket League και να μπει σε μια νέα εποχή στην οποία θα πρέπει να αλλάξει αρκετά το στυλ παιχνιδιού της για να καλύψει πλέον την απουσία του Κουβανού. Ο Κιθ Λάνγκφορντ κι ο Χάρης Γιαννόπουλος καθάρισαν στα τελευταία λεπτά με μεγάλα σουτ, ο Νίκος Γκίκας έκανε σπουδαία δουλειά σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και οι Ροδίτες έπεσαν στο 5-10 που τους βάζει για τα καλά σε περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-39, 52-58, 70-79

Δεν ήταν "ακόμα ένα ματς του πρωταθλήματος", αλλά ένας αγώνας με χαρακτήρα... τελικού. Η Λάρισα νίκησε τον ΠΑΟΚ (95-85), πήγε στο 6-9 και άφησε τους Θεσσαλονικείς στο 4-11, δεν πήρε τη διαφορά από το παιχνίδι του Α' γύρου της EKO Basket League 2019/20, απέκτησε όμως ένα σαφές προβάδισμα στο παιχνίδι της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Με τον Άντονι Χίκι να κάνει πράγματα και θαύματα και τους Γκάρετ - Χάρις να τον ακολουθούν, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου συνδύασε καλό μπάσκετ με θέαμα και ουσία, την ώρα που ο καταπονημένος ΠΑΟΚ στηριζόταν στον πληθωρικό Ζέιν Νόουλς αλλά δεν έπαιρνε όσα περίμενε από τους Άνταμ Σμιθ - Σάντον Σόρτερ.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 48-42, 69-70, 95-85

Την ένατη νίκη του σε 15 αγωνιστικές της EKO Basket League 2019/20 πήρε ο Ήφαιστος, που επικράτησε (79-74) του Πανιωνίου που με τη σειρά του έπεσε στο 6-9. Η ομάδα της Λήμνου είδε τον Σον Έβανς να γράφει το έβδομο double-double του στα τελευταία οκτώ ματς, τον Τζέρι Σμιθ να είναι ο πρώτος σκόρερ, έκανε λίγα λάθη και "έσβησε" τους κυανέρυθρους πλην των Βεργίνη - Σάμουελς που συνεχίζουν να είναι οι κορυφαίοι της ομάδας του Λίνου Γαβριήλ. Ο πρώτος, μάλιστα, λίγο έλειψε να γράψει και triple-double, ίσως να το είχε κάνει αν έπαιζε λίγο περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 46-38, 61-56, 79-74

Πηγή: superbasket.gr sport24.gr