Εύκολη νίκη τoυ Παναθηναϊκού επί του Ρεθύμνου

Οι πράσινοι επικράτησαν στο ΟΑΚΑ με 96-74…

Εύκολο έργο είχε απέναντι στο Ρέθυμνο ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 96-74 και έφτασε στις 11 νίκες, με τους Κρητικούς να γνωρίζουν την όγδοη ήττα τους στο πρωτάθλημα της Basket League λίγες ημέρες πριν την εκτός έδρας δοκιμασία με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι «πράσινοι» είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και τελείωσαν το παιχνδίι με 5 παίκτες να φτάνουν σε διψήφιο πόντων, έχοντας ως πρώτο σκόρερ των Γιώργο Παπαγιάννη με 18 πόντους. Από την άλλη, το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά, με τον Κόνερ Φράνκαμπ να πετυχαίνει 17 πόντους αλλά με 8/20 σουτ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και βρέθηκε στο +11 μετά από τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα (19-8) όντας εύστοχος από την περιφέρεια, ενώ διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου (29-18). Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι όμως δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες και με τους Μπράουν και Παππά να δίνουν βοήθειες πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 50-37.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου το Ρέθυμνο προσπάθησε να απειλήσει με τους Λι και Γκόρντον και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο (57-49, 25’). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε όμως, έκανε επιμέρους σκορ 12-6 και με το κάρφωμα του Παπαγιάνη επανέφερε τη διαφορά στο +14 (69-55, 30’). Οι κρητικοί έκαναν αρκετά λάθη ενώ τα μακρινά σουτ που επιχειρούσαν δεν έβρισκαν το στόχο, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να διατηρούν απόσταση ασφαλείας (79-63, 33’). Στα τελευταία λεπτά ήταν αδύνατο να αλλάξει κάτι, με το «τριφύλλι» να ανεβάζει τη διαφορά και να εξασφαλίζει με άνεση τη νίκη με 96-74.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 50-37, 69-55, 96-74.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Τόμας 5 (1), Τζόνσον 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Μπράουν 10 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Καλάθης 11 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουάιλι 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές), Ράις 11 (3/6 τρίποντα), Παπαγιάννης 18 (8/9 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παππάς 8 (1/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Περσίδης 5 (1), Βουγιούκας, Παπαδάκης, Μήτογλου 9 (13 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Λι 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Χάρις 6 (2), Κάρτερ 10 (1/5 τρίποντα), Γκόρντον 13 (3/5 δίποντα, 7/11 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φράνκαμπ 17 (7/14 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Χριστοδούλου 6, Χότον, Κουρέπης, Σπυριδονίδης 2, Καμπερίδης 8 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λαναράς, Γαρέζος 3 (1).

Πηγή: superbasket.gr