Ήττα μετά από παιχνίδι- θρίλερ για το Ρέθυμνο στο Φάληρο

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έχασε στην εκπνοή από τον Πανιώνιο με 70-67…

Δια πυρός και σιδήρου πήρε τη νίκη ο Πανιώνιος, που χρειάστηκε το τρίποντο του Μοχάμεντ Πάσαλιτς στο φινάλε για να πετύχει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Ρεθύμνου στο Φάληρο με 70-67. Στο 1-3 οι «κυανέρυθροι», παραμένουν δίχως νίκη οιΡεθυμνιώτες.

Σάμουελς και Λαμπρόπουλος βρήκαν γρήγορα καλάθια και ο Πανιώνιος βρέθηκε σε θέση οδηγού (10-6, 5’), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στον πόντο με μία βολή του Χότον (12-11, 7’). Στο επόμενο τρίλεπτο όμως οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μικρό σερί 5-0 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 17-11. Δύο λεπτά χρειάστηκε το Ρέθυμνο για να φέρει το ματς στα ίσα (18-18) με τρίποντο του Χάρις, ενώ με καλάθι του Λι πέρασε μπροστά (19-20). Φράνκαμπ και Χότον έδωσαν βοήθειες για το 21-27, οι «κυανέρυθροι» όμως απάντησαν με 11-0 σερί και με καλάθια των Σάμουελς και Λαμπρόπουλου προσπέρασαν και πάλι (32-27), με τον Φρανκαμπ να διαμορφώνει το 32-29 του πρώτου μέρους.

Χάρις και Γκόρντον το πήραν πάνω τους και με διαδοχικά καλάθια οδήγησαν το Ρέθυμνο στο +7 (42-49, 26’), με τον Χριστοδούλου να πετυχαίνει το λέι απ και να δίνει διψήφιο προβάδισμα στην κρητική ομάδα (42-52, 28’). Οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους, ο Σάμουελς πέτυχε το λέι απ και ο Καμαριανός διαμόρφωσε το 47-54 της τρίτης περιόδου. Οι Νεοσμυρνιώτες όχι απλά δεν το έβαλαν κάτω αλλά έκαναν επιμέρους σκορ 18-9 μέσα σε 7 λεπτά και βρέθηκαν ξανά σε θέση οδηγού, με τον Σάμουελς να κάνει τρομερή ζημιά στους φιλοξενούμενους (65-63, 37’). Ο Φράνκαμπ πέτυχε το λέι απ και ισοφάρισε (65-65, 38’). Ο ρυθμός έπεσε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η αστοχία έκανε την εμφάνισή της, ο Χότον όμως μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ κι έδωσε το προβάδισμα στον Ρέθυμνο στα 33’’ για τη λήξη (65-67). Ο Σάμουελς σκόραρε κάτω από το καλάθι μετά το άστοχο λέι απ του Λαμπρόπουλου κι έφερε το ματς στα ίσα (67-67) με 22'' να απομένουν στο χρονόμετρο. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Καμπερίδης έκλεψε τη μπάλα, ο Φράνκαμπ όμως τον έκοψε εντυπωσιακά και έσωσε την ομάδα του στα 5''! Οι γηπεδούχοι έκαναν άψογη επαναφορά, ο Πάσαλιτς βρέθηκε μόνος του στην κορυφή, επιχείρησε τρίποντο το οποίο βρήκε το στόχο και χάρισε τη νίκη στον Πανιώνιο με το τελικό 70-67.

Δεκάλεπτα: 17-11, 32-29, 47-53, 70-67

Στα άλλα παιχνίδια, που γίνονταν την ίδια ώρα είχαμε: Προμηθέας- Κολοσσός 81-80, Άρης- Ιωνικός 72-77 και Λάρισα- Ηρακλής 74-87.

Πηγή: superbasket.gr