Θετική εμφάνιση για το Ρέθυμνο παρά την ήττα από την Χάποελ

Αρκετά καλά στοιχεία παρουσίασε το Ρέθυμνο Cretan Kings στο πρώτο εντός έδρας φιλικό του παρά την ήττα με 69-75 από την Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Η ρεθυμνιώτικη ομάδα άφησε θετικές εντυπώσεις απέναντι σε μία πολύ δυνατή ομάδα, όπως έδειξε και μέσα από τη συμμετοχή της στο διεθνές τουρνουά της Κρήτης πριν μερικές ημέρες.

Αυτό που κρατά κυρίως ο Σταύρος Μυκονιάτης είναι το γεγονός ότι η ομάδα του παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 16 πόντους (43-59) δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να μειώσει στον πόντο (67-68). Στο φινάλε, όμως οι παίκτες του Ρεθύμνου ήταν άστοχοι και με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Φίλιππος Καλογιαννίδης και Αλέξανδρος Σιγκούνας δεν αγωνίστηκαν λόγω μικροτραυματισμών, ενώ το επόμενο και τελευταίο φιλικό έχει οριστεί το Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου (12.00) στο Βενετόκλειο απέναντι στον Κολοσσό.

Η εξέλιξη του φιλικού

Ισορροπημένα ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τη Χάποελ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (7-8 στο 4’). Έπειτα πήρε μπρος ο Φελντέιν με συνεχόμενα τρίποντα, με την ομάδα μας να μένει άστοχη για περίπου 4 λεπτά (7-18). Ο Ντάνιελς έλυσε τον γόρδιο δεσμό (9-18), με τη μεγαλύτερη διαφορά να διαμορφώνεται στο 12-26 χάρη σε συνεχόμενα τρίποντα του Μπλατ. Ο Ντάνιελς με βολές διαμόρφωσε το 14-26 του α’ δεκαλέπτου. Ο Μπλατ συνέχισε «ζεστός» (14-29), με τον Ντούραμ όμως να απαντάει με 5 σερί πόντους, μειώνοντας σε 19-31 (14’). Οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν (27-39), με τον Χριστοδούλου να πετυχαίνει το 29-41 και τον Ντάνιελς να πραγματοποιεί ένα εντυπωσιακό κόψιμο στην τελευταία επίθεση της Χάποελ.

Στην επανάληψη και στα πρώτα λεπτά ο Κλάντον πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του Σταύρου Μυκονιάτη (35-47 στο 22’). Ο Ντέιβις κάρφωσε εντυπωσιακά στη συνέχεια (37-49), με τη διαφορά να πέφτει σε μονοψήφιο νούμερο μετά από πολλή ώρα (40-49 στο 26’). Μάλιστα, ο Οικονομόπουλος με το πρώτο του τρίποντο έκανε το 46-59, με το σκορ του γ’ δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο 48-59. Στην 4η περίοδο όλα άλλαξαν, με την ομάδα μας να γίνεται πιο επιθετική, να ασκεί μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα, έχοντας και καλύτερη κυκλοφορία στην επίθεση. Το 48-61 έγινε 59-66 με 3 εύστοχα τρίποντα από τον Ντέιβις και ένα καλάθι και φάουλ από τον Γκάιτον. Η αντεπίθεση είχε και συνέχεια, με τους Ντούραμ, Ντέιβις και Γκάιτον να μειώνουν στον πόντο (67-68) στο 37ο λεπτό. Ο Ντάνιελς έχασε την ευκαιρία στη συνέχεια να βάλει μπροστά την ομάδα μας (67-69), με τον Ντούραμ επίσης να αστοχεί για την ισοφάριση (69-72) και τον Μπάτλερ με εύστοχο τρίποντο να δίνει τη νίκη στην ομάδα του (69-75).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαλαμάς, Χαλαμπαλάκης, Χριστινάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-26, 29-41, 48-59, 69-75.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KING (Σταύρος Μυκονιάτης): Ντούραμ 9 (1), Οικονομόπουλος 4 (1), Ραζής, Χριστοδούλου 5, Ντάνιελς 12, Κουρέπης 2, Μπρέισι – Ντέιβις 16 (3), Γλυνιαδάκης 4, Σιγκούνας, Γκάιτον 11 (2), Κλάντον 6.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Όντεντ Κάτας):  Τζόνσον 12, Μπάτλερ 13(2), Μπλατ 14 (4), Ρετζουάν, Ελιάχου 8, Όοουενς 6, Ατσουίλ, Τιμόρ 4, Τσούπρεβιτς 4, Φελντέιν 14 (1).