Ήττα για το Ρέθυμνο από τον Προμηθέα Πάτρας στα «Μαυροσκούφεια»

Την ήττα με 71-79 γνώρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings από τον Προμηθέα Πάτρας στην πρεμιέρα του τουρνουά «Μαυροσκούφεια» που διοργανώνει ο ΠΑΟΚ στην Πυλαία.

Η κρητική ομάδα έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού στην 3η περίοδο με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -18 και τελικά να γνωρίσει την ήττα. Έτσι, αύριο στις 17:00 θα αντιμετωπίσει τον Κολοσσό στον μικρό τελικό τουρνουά και ο ΠΑΟΚ τον Προμηθέα στις 19:00 στο μεγάλο τελικό. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είναι νωρίτερα νικήσει με 89-75 τους Ροδίτες.

Το Ρέθυμνο είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ενώ βρέθηκε να προηγείται με 33-25 στο 15’. Ο Προμηθέας αντέδρασε και με αντεπίθεση διαρκείας έκλεισε το ημίχρονο στο +2 (40-42).

Όλα ουσιαστικά κρίθηκαν στην 3η περίοδο, όπου Γκίκας και Σαλούστρος έκαναν καταπληκτικό παιχνίδι οδηγώντας την ομάδα της Πάτρας ακόμα και στο +18 (47-65) στο 27’. Οι «κεραμιδί» πάλεψαν να γυρίσουν το ματς, μείωσαν σε 68-73 στο 36’, αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την αντεπίθεσή τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-42, 55-70, 71-79

ΡΕΘΥΜΝΟ (Μυκονιάτης): Ντάνιελς, Ντέιβις 15 (2), Γκάιτον 8 (2), Ντούρχαμ 11, Ράζης 4, Χριστοδούλου 6, Κουπέρης 2, Γλυνιαδάκης 3, Σιγκούνας 3, Ντάνιελ 4, Καλογιαννίδης 5, Κλάντον 10.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ Π. (Γιατράς): Γκίκας 11 (3), Τσαϊρέλης 14 (2), Γερομιχαλός 8, Σανδραμάνης, Κασελάκης 9, Σαλούστρος 9 (1), Κατσίβελης 5, Μέγιερ 6 (1), Μπράουν 5, Λαναράς, Έλις 12, Μαντζούκας.