Η Δομινικανή Δημοκρατία βγάζει νοκ άουτ τη Γερμανία

Έκανε το 2 στα 2 η ομάδα έκπληξη...

Η Δομινικανή Δημοκρατία έφτασε στο 2/2 στον έβδομο όμιλο, επικρατώντας 70-68 των Γερμανών που έμειναν χωρίς νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο και πλέον χρειάζονται ένα… θαύμα για την πρόκριση.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε στο ματς η Δομινικανή Δημοκρατία, καθώς προηγήθηκε 2-10. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, πήρε… μπρος το δίδυμο Σρέντερ-Τάις, με τη Γερμανία να κάνει την ανατροπή (15-12) και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +5 (21-16). Με τον Λο, τα «πάντσερ» έφτασαν στο +9 (28-17) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά την ομάδα του Νέστορ Γκαρσία να επιστρέφει (31-32), στο 17’. Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο, οι Γερμανοί το… γύρισαν ξανά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι (39-37).

Το παιχνίδι εξακολουθούσε να ήταν κλειστό και στην τρίτη περίοδο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τη Γερμανία να ήταν στο +5 (52-47), στο 28’. Όμως, στα εναπομείναντα λεπτά, η Δομινικανή Δημοκρατία έκανε το «ξέσπασμά» της και έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα σερί 8-0 (52-55).

Ο Μπάες έστειλε τη διαφορά στο +8 (52-60) στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με την απάντηση της Γερμανίας να έρχεται με ένα 10-0 και μπροστάρη τον Τάις (62-60). Η ομάδα του Γκαρσία αντέδρασε και με τον Σολάνο έφτασε στο +6 (63-69), στο 37’, με τους Γερμανούς να βγάζουν τις άμυνες στη συνέχεια και να μειώνουν στον πόντο (68-69), στα 1:30’’ πριν τη λήξη. Με μία βολή του Ρόμπερτς, η Δομινικανή Δημοκρατία έκανε το 68-70, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, αφού ο Σρέντερ έχασε δύο σερί επιθέσεις, ενώ ήταν άστοχο και το τρίποντο του Μπάρτελ στην εκπνοή!

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 39-37, 52-55, 68-70