Η Γαλλία πέταξε εκτός τη διοργανώτρια Ισπανία

Η Γαλλία νίκησε με 65-52 τη διοργανώτρια του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ισπανία και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού αφήνοντας εκτός τους «φούριας ρόχας»!

Οι «τρικολόρ» είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, ενώ άντεξαν ακόμα και όταν οι Ισπανοί είχαν επιθετικά ξεσπάσματα.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν νωρίς-νωρίς 8-0 με τον Ερτέλ ωστόσο οι Ίβηρες αντέδρασαν άμεσα, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Ναβάρο, Ρούμπιο και προηγήθηκαν 11-12 με τον Μαρκ στο 7'10''. Ο Πάου σκόραρε τους πρώτους του πόντους στο 13' ενώ ο Καλδερόν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κάνοντας το 30-26 στο 17'55''. Ήταν το πρώτο τρίποντο της Ισπανίας στο παιχνίδι μετά το αρχικό 0/9! Παρ' όλα αυτά, η Γαλλία άντεξε στην πίεση των Ισπανών κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ της 35-28.

Ο Πάου Γκασόλ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, η Ισπανία μείωσε σε 35-34 ενώ ο Πιετρούς με τον Γιούλ χρεώθηκαν από μια τεχνική ποινή στο 26' για την ''κοκκορομαχία'' τους. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το εντυπωσιακό alley-oop κάρφωμα του Ρούντι Φερνάντεθ έπειτα από ασίστ του Σέρχιο Ροντρίγκεθ και το μπλοκ του Πάου στον Ντιότ. Το παιχνίδι ήταν ''θρίλερ'' στα τελευταία λεπτά. Ο Ρούμπιο μείωσε σε 53-50 στα 3'16'' για τη λήξη, ο Ερτέλ διαμόρφωσε το 57-52 ωστόσο η Γαλλία κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 35-28, 42-43, 65-52.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ερτέλ 13, Μπατούμ 9, Ντιό 4, Λοβέρν 4 (10 ριμπ.), Τζάκσον, Φουρνιέ 4, Πιετρούς 2, Γκομπέρ 5 (13 ριμπ.), Ντιαό 15, Ζελαμπάλ 9.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Ορένγκα): Π. Γκασόλ 17 (8 ριμπ.), Ρούντι 6, Ροντρίγκεθ, Ναβάρο 10, Καλντερόν 5, Ρούμπιο 4, Γιούλ 5, Μ. Γκασόλ 3, Ιμπάκα 2.