Στα ημιτελικά με εμφατικό τρόπο η Σερβία

Με… περίπατο η Σερβία πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου καθώς συνέτριψε με 84-56 τη Βραζιλία στην αναμέτρηση που διεξήχθη στη Μαδρίτη.

Οι Σέρβοι πραγματοποίησαν εκπληκτική εμφάνιση, είχαν σε μεγάλη μέρα τον Μίλος Τεόντοσιτς και δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους.

Οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και με τρίποντο από τον Μίλος Τεόντοσιτς προηγήθηκαν στο τρίτο λεπτό του αγώνα με 10-7 των Βραζιλιάνων, οι οποίοι δυσκολευόντουσαν να πλησιάσουν το καλάθι των Σέρβων. Ο Ραντούλιτσα έκανε το 12-9 για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς και ο Τεόντοσιτς έδωσε στο 5' "αέρα" πέντε πόντων στη Σερβία (14-9). Ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε ήδη φτάσει τους 8 πόντους, πραγματοποιώντας πολύ καλό ματς.

Οι Σέρβοι με αυτόν τον τρόπο κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-17. Σε εκείνο το σημείο, οι Βραζιλιάνοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 21-23. Η Σερβία με τους Τεόντοσιτς, Μπογκντάνοβιτς πέτυχε το 26-23 στο 12ο λεπτό του αγώνα, ενώ και πάλι ο γκαρντ των Σέρβων με σουτ δύο πόντων έκανε το 29-23.

Η Βραζιλία, όμως βελτιώθηκε στην άμυνα και κατάφερε με σερί 7-0 να περάσει μπροστά στο 18ο λεπτό του αγώνα με 30-29, αναγκάζοντας τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Ο τεχνικός των Σέρβων "αφύπνισε" τους παίκτες του και με σερί 8-0 ξέφυγε με πέντε πόντους (37-32), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο του ματς.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι Σέρβοι αποσπάστηκαν με 9 πόντους (43-34), ενώ χρεώθηκαν και οι Βιειρά - Σπλίτερ με τεχνική ποινή. Αποτέλεσμα ήταν η διαφορά έπειτα από 5/6 βολές των Σέρβων και καλάθι από τον Μάρκοβιτς να φτάσει τους 16 (50-34). Ο Χουέρτας μείωσε σε 50-36, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 53-36. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι Σέρβοι διατήρησαν το προβάδισμα τους, βρήκαν λύσεις τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 66-44 για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς και το επιμέρους σκορ να είναι 29-12!

Στα τελευταία δέκα λεπτά τα πράγματα δεν θα μπορούσαν να αλλάξουν, με τη Σερβία να παίρνει το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου με 84-56 και πλέον περιμένει τον αντίπαλο της. Να θυμίσουμε πώς και στο προηγούμενο Παγκόσμιο Κύπελλο το 2010, οι Σέρβοι έφτασαν ξανά μέχρι τα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 37-32, 66-44, 84-56.

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 23 (10/10 βολ., 2/4 δίπ., 3/5 τρίπ.), Σιμόνοβιτς, Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς 12 (2), Μπιέλιτσα 8 (1), Μάρκοβιτς 9 (1), Κάλινιτς 5 (1), Μπίρσεβιτς 3 (1), Κρστιτς 10, Ραντούλιτσα 10, Κάτιτς, Στίματς 4.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μανιάνο): Μασάδο, Νέτο 6, Χετσχάιμερ 2, Τέιλορ, Γκαρσία 8 (2), Χουέρτας 4, Μπαρμπόσα 5, Βαρεζάο 12, Τζιοβανόνι, Νένε 4, Βιέιρα 12 (2), Σπλίτερ 3.