Euroleague: Ξύπνησε ο Παναθηναϊκός, 98-83 την Μπασκόνια

Έχοντας απέναντί του έναν επικίνδυνο αντίπαλο όπως η Μπασκόνια, ο Παναθηναϊκός απόψε ήταν εξαιρετικός και επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 98-83! Η διαφορά +15 πόντων δείχνει την ορμή και την αποφασιστικότητα που είχαν οι «πράσινοι» κυρίως στο β’ ημίχρονο της αναμέτρησης, πανηγυρίζοντας την δεύτερη νίκης τους στην φετινή Euroleague.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς μετά το πρώτο, άστοχο ημίχρονο μπήκε πιο συγκεντρωμένη και πιο αποφασισμένη στην επανάληψη, γύρισε από το -7 (38-45 στο 22') και μέσω μιας επιθετικής... καταιγίδας έφτασε στην νίκη έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές. Ο Παναθηναϊκός είχε πλουραλισμό στην επίθεση με έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ηγετικός και έφτασε στο double - double με την κορυφαία φετινή του εμφάνιση (11π., 11ρ.), έχοντας και πολλές κερδισμένες άμυνες στο... ενεργητικό του στο σημείο που άλλαξε το μομέντουμ, ενώ οι Ντέρικ Ουίλιαμς (16π.) και Ντουέιν Μπέικον (16π.) «τράβηξαν το κουπί» στο σκοράρισμα. «Μαέστρος» ο Νέιτ Ουόλτερς (9 πόντοι και 7 ασίστ σε 16'), σταθερά χρήσιμος ο Ματέους Πονίτκα (15π., 5ρ., 3κλ.), έβαλε τα σουτ που είχε ανάγκη ο Μάριους Γκριγκόνις στην τελική ευθεία (13π.). Διψήφιος και ο Πάρις Λι (12π.), που βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως είχε 2/8 τρίποντα συνολικά.

Τα Δεκάλεπτα: 22-18, 38-43, 67-59, 98-83.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 9, Λι 12 (2), Παπαγιάννης 11, Γουίλιαμς 16 (1), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 16 (1), Πονίτκα 15 (2), Γκριγκόνις 13 (2), Γκουντάιτις 6.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πενιαρόγια): Χάουαρντ 20 (4), Ραϊέστε, Χένρι 9, Σεντεκέρσκις 7 (1), Μαρίνκοβιτς 8 (2), Ντίεθ 3 (1), Τόμπσον 9, Κότσαρ 14, Κοστέλο 10 (1), Γκεντράιτις 3 (1), Κούρουτς.