Παιχνίδι- εφιάλτης για τον Παναθηναϊκό

Γνώρισε την ήττα από την ανώτερη ΤΣΣΚΑ με 74-98…

Ο Παναθηναϊκός είχε τη δικαιολογία των μαζικών κρουσμάτων Covid-19, αλλά παρουσίασε άσχημη εικόνα στο παρκέ και η ΤΣΣΚΑ έφυγε με +24 (74-98).

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την εντός έδρας συντριβή από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ύστερα από ένα άσχημο πρώτο μέρος (33-60 στο 20'), που τον... γύρισε πολλά χρόνια πίσω. Οι «πράσινοι» έρχονταν από δύο εβδομάδες απραξίας λόγω του κορωνοϊού, αγωνίστηκαν στο ΟΑΚΑ μπροστά σε 1.000 οπαδούς τους μετά τα νέα μέτρα, αντιμετώπισαν μια πολύ πιο ποιοτική ομάδα, αλλά σίγουρα σε κανέναν δεν άρεσε το γεγονός πως... παραδόθηκαν πλήρως στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Ήταν ένα ματς που εκτός από το εξωπραγματικό +27 των φιλοξενούμενων στο 20', είχε πολλά ακόμα γεγονότα που σήκωσαν συζήτηση: τις άγριες αποδοκιμασίες στον κόουτς Ιτούδη, που πήρε τάιμ άουτ με το σκορ στο +24, το ρεκόρ καριέρας του Κέντρικ Πέρι (15π.), τον τρίποντο «βομβαρδισμο» των Ρώσων (16 3π.), καθώς και τις μαζεμένες κακές διαιτητικές αποφάσεις.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν αρκετά καλός (16π.), ο Πέρι σημείωσε 15π. με 5/7 σουτ, ενώ ο ο Ντάριλ Μέικον έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό με 4/12 σουτ και όλους τους πόντους του να έρχονται στην 4η περίοδο. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Μάριους Γκριγκόνις (19π. με 4/8 τρίποντα), Ντάνιελ Χάκετ (17π., 5ρ., 6ασ.) και Τορνίκε Σενγκέλια (16π., 4ρ., 4ασ.). Σε κάθε περίπτωση, οι νταμπλούχοι Ελλάδας μετά τη βαριά ήττα υποχώρησαν κι άλλο (4-14), με τους Μοσχοβίτες να ανεβαίνουν στο 11-7 και να παραμένουν σταθερά εντός οκτάδας.

Έναρξη με... σερί και πολλά παράπονα

Ο Παναθηναϊκός άρχισε το ματς με μια αθλητική πεντάδα (Πέρι, Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ, Έβανς), η οποία λειτούργησε στα πρώτα λεπτά (12-10 στο 4'). Το αντιαθλητικό φάουλ του Οκάρο Ουάιτ πάνω στον Τορνίκε Σενγκέλια έφερε τον Αμερικανό πάουερ φόργουορντ στον πάγκο (2φ.) και η ΤΣΣΚΑ βρήκε μομέντουμ. Από εκεί και μετά, ήταν το δεκάλεπτο των σερί. Πρώτα για τους Μοσχοβίτες (13-17 στο 5'), μετά για τους «πράσινους» με το δίδυμο Παπαγιάννης - Παπαπέτρου (20-17 στο 7') και εν τέλει ξανά για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη (20-26 στο 10'). Όμως, κατά τη διάρκεια των δύο ρωσικών σερί, οι «πράσινοι» είχαν πολλά παράπονα από τις αποφάσεις Ρίζικ, Μογκούλκοτς και Πέτεκ, που είχαν χάσει πλήρως τον πειθαρχικό έλεγχο.

Ρωσικός «βομβαρδισμός» και «πράσινη» κατάρρευση

Στη δεύτερη περίοδο οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν χάσει τελείως τη συγκέντρωσή τους και το επιμέρους σκορ τα λέει όλα: 13-34. Το ρωσικό σερί διευρύνθηκε κι άλλο και έφτασε... αδιανόητα επίπεδα. Με 8/13 τρίποντα (61%) και τον Μάριους Γκριγκόνις (9π.) να σκοράρει από κάθε απόσταση, η ΤΣΣΚΑ έφτασε το ασύλλυπτο 23-0. Έτσι, το 20-17 του 7' έγινε 20-40 στο 15' με τους Μοσχοβίτες να πηγαίνουν σε double score (+20). Ήταν ένα διάστημα που οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη τα έκαναν όλα λάθος (χαμένα ριμπάουντ, κακές αμυντικές περιστροφές) και είχαν «μπλοκάρει» πλήρως επιθετικά (1/6 3π., 7λ.). Το «τριφύλλι» έμοιαζε ανήμπορο να αντιδράσει, η άμυνά του ήταν πιο soft και από... βούτυρο (34π. παθητικό) και οι Σενγκέλια (13π.,), Χάκετ (12π.) φρόντισαν ώστε να ανέβει κι άλλο η διαφορά, στο εξωπραγματικό +27 (30-57 στο 18'). Ένα λεπτό αργότερα έγινε κάτι... απρόσμενο: με την ΤΣΣΚΑ στο +24 ο Ιτούδης κάλεσε τάιμ άουτ και το κοινό τον αποδοκίμασε άγρια. Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο -27 (33-60), σε ένα ιστορικό χαμηλό που γύρισε... δεκαετίες πίσω τους «πράσινους».

Ρεκόρ καριέρας ο Πέρι, αλλά...

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει ψυχικά αποθέματα με τους Παπαγιάννη - Παπαπέτρου, όμως τα τρία διαδοχικά τρίποντα της ΤΣΣΚΑ (Σενγκέλια, Γκριγκόνις, Ούκχοφ) έστειλαν το ματς στο +30 (41-71 στο 25'). Σε εκείνο το σημείο το ΟΑΚΑ ξεκίνησε να χειροκροτά ειρωνικά τους διαιτητές, ύστερα από κάθε απόφασή τους, σε ένα -ακόμα- ασυνήθιστο σκηνικό. Στα του αγώνα, ο Κέντρικ Πέρι βρήκε επιθετικό παλμό με career high στην Euroleague (15π. με 2/4 δίποντα και 3/3 τρίποντα), ενώ ο Ντάριλ Μέικον ήταν για άλλο ένα παιχνίδι πολύ άστοχος (0/6 σουτ). Σε κάθε περίπτωση, παρά την αντίδραση του Αμερικανού πλέι μέικερ, η ΤΣΣΚΑ συνέχιζε τον... περίπατό της στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων (43-73 στο 27' και 55-77 στο 30').

Όλα όσα είχαν γίνει τα προηγούμενα 30' έκαναν την 4η περίοδο να μοιάζει με τυπική διαδικασία. Το εύρος του σκορ δεν άλλαζε σημαντικά, παρά τα νέα πρόσωπα στο παρκέ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων (55-81 στο 32' και 62-87 στο 35'). Το «πράσινο» highlight σημειώθηκε στο 36', όταν το κοινό σηκώθηκε για να αποθεώσει τον Νεοκλή Αβδάλα, που πέρασε στο παρκέ. Στην τελική ευθεία τίποτα ουσιαστικό δεν άλλαζε, με τον Μέικον να βρίσκει ρυθμό και τους Ρώσους να έχουν σταθερές απαντήσεις, ακόμα και με τη second unit τους. Ως εκ τούτου, η διαφορά «έπαιζε» στους 25 - 30 πόντους σταθερά, με την ομάδα του Ιτούδη να φεύγει από την Αθήνα με ένα επιβλητικό διπλό (74-98).

Τα Δεκάλεπτα: 20-26, 33-60, 55-77, 74-98.

Πηγή: sdna.gr