Πλήρωσε τις απουσίες ο Ολυμπιακός

Γνώρισε την ήττα με 76-90 από την Μπασκόνια στο ΣΕΦ…

Οι απουσίες ήταν πολλές και ήταν σημαντικές. Χάρισον, Χαραλαμπόπουλος, Βεζένκοβ, Ζαν-Σαρλ, Έλις ήταν όλοι εκτός αγώνα, όμως ο Ολυμπιακός ήξερε πως αυτή είναι η νέα πραγματικότητα στη EuroLeague την εποχή της πανδημίας.

Οι Πειραιώτες υποδέχθηκαν τη Μπασκόνια στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 11η αγωνιστική της κανονικής περιόδου, ηττήθηκαν (76-90) από έναν ανώτερο αντίπαλο που είχε περισσότερο βάθος και αγωνιστικό ρυθμό, έπεσαν στο 5-4 και είδαν τους Βάσκους να ανεβαίνουν στο 5-5 που τους βάζει για τα καλά στο παιχνίδι της πρώτης οκτάδας.

Κόνιαρης, Σλούκας, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μάρτιν άνοιξαν το ματς για τον Ολυμπιακό, που δέχθηκε νωρίς τα τρίποντα της Μπασκόνια, δυσκολεύθηκε να πλησιάσει τη ρακέτα της εξαιτίας της παρουσίας του γίγαντα Γιουσούφα Φαλ, αλλά ακολούθησε με τα σουτ των Σλούκα - Πρίντεζη για το 8-10 στο 5'. Ο Φαλ είχε 7 πόντους και 5 ριμπάουντ σε έξι λεπτά, οι Πειραιώτες δεν είχαν κορμί να τον αντιμετωπίσει, ο Πίτερς έκανε ζημιά ερχόμενος από τον πάγκο και με γκολ-φάουλ έγραψε το 15-23 της πρώτης περιόδου με τον σέντερ των Βάσκων να κάνει πράγματα και θαύματα παίζοντας όλο το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Βάσκοι πήραν μέχρι το 17-33 με καλάθι του Πίτερς στο 13' και τρίποντο του Πολονάρα στο 14', ο Χένρι έφτασε πολύ γρήγορα τις έξι ασίστ μοιράζοντας καταπληκτικά τη μπάλα και ο Ολυμπιακός απλά δεν μπορούσε να ματσάρει τα επίπεδα ενέργειας των αντιπάλων του σε άμυνα κι επίθεση. Με καλές συνεργασίες και σκορ στον αιφνιδιασμό η Μπασκόνια πήγε στο +19 (21-40) τρία λεπτά πριν από το ημίχρονο, ο Ιβάνοβιτς είχε περισσότερους παίκτες σε καλή βραδιά και το 6-26 (από το 15-17 στο 21-43) έδινε στην ομάδα του όχι απλώς το προβάδισμα νίκης, αλλά και μια απόσταση που έμοιαζε δύσκολο να καλυφθεί από τον Ολυμπιακό.

Οι Πειραιώτες χρειάζονταν ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο ΜακΚίσικ είχε ενέργεια, ο Πρίντεζης σκόραρε και το 37-49 από ένα επί μέρους 6-2 ανάγκασε τον Ιβάνοβιτς να καλέσει νωρίς το πρώτο του timeout στο β' μέρος. Ακολούθησαν δύο καλάθια του Χένρι για το 39-53, ένα τρίποντο του Ντράγκιτς για το 44-57 και όσο κι αν προσπαθούσε ο Ολυμπιακός να ισορροπήσει το ματς, δεν το κατάφερνε. Ένα γκολ-φάουλ του Πίτερς στον αιφνιδιασμό (49-62 στο 28') βοήθησε τους Βάσκους να μείνουν σε απόσταση ασφαλείας, με τους ΜακΚίσικ - Πρίντεζη να παίζουν με πείσμα για το 58-67 του δεκαλέπτου.

Η προσπάθεια των ερυθρόλευκων ήταν αξιόλογη, είχαν πείσμα και πάθος στην επίθεση, είδαν όμως τη Μπασκόνα να βάζει μερικά τυχερά σουτ και μέχρι το 30' δεν μπορούσαν να την απειλήσουν. Στο 32' και με τη διαφορά στους επτά πόντους (60-67) οι διαιτητές άλλαξαν απόφαση, δίνοντας αντιαθλητικό στον Σπανούλη μετά από χρήση του replay, με τον Πίτερς να βάζει τις βολές και τον Χένρι το λέι-απ για το 60-71. Ήταν κρίσιμο σημείο αυτό για τον Ολυμπιακό, που ήθελε να μειώσει από τους επτά και βρέθηκε στο -11, δέχθηκε τρίποντο από τον Ντράγκιτς για το 60-74 και συμβιβάστηκε νωρίς με την πραγματικότητα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 31-47, 58-67, 76-90

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 6 (2), Κόνιαρης, Σπανούλης 7 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 λάθη), Σλούκας 15 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ασίστ), Μάρτιν 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 15 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1), Τζένκινς 2, ΜακΚίσικ 12 (4/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 6 (1), Τζέκιρι 6 (5 ασίστ), Χένρι 17 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη, Φαλ 7 (7 ριμπάουντ), Πίτερς 16 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 18 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Γκεντράιτις 6 (2/9 σουτ), Πολονάρα 14 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)