Euroleague: Ήττα στην παράταση 97-89 για Παναθηναϊκό από Μπαρτσελόνα

Δραματικό παιχνίδι στη Βαρκελώνη, άξιζε καλύτερης τύχης ο Παναθηναϊκός

Την ήττα γνώρισε στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός, με την Μπαρτσελόνα του πρώην αρχηγού των «πράσινων» Νικ Καλάθη να επικρατεί στην παράταση με 97-89.

Ήταν ένα δραματικό παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να παλεύει, να βρίσκεται αρκετές φορές σε θέση οδηγού στο σκορ αλλά να πληρώνει κάποια καθοριστικά λάθη αλλά και την αποβολή με πέντε φάουλ του Παπαπέτρου πέντε λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με τον Κασσελάκη να ευστοχεί σε τρεις ελεύθερες βολές λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, κάνοντας το 75-75.

Στην παράταση ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μείνει ζωντανός με τρίποντα των Φόστερ και Νέντοβιτς αλλά η Μπαρτσελόνα είχε βρει ρυθμό και ευστοχώντας σε κρίσιμες επιθέσεις με κορυφαίους Χίγκινς και Ντέιβις έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Με 14 πόντους ολοκλήρωσε το ματς ο Καλάθης, πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν με 24 ο Φόστερ.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75, 97-89.