Έχασε στην εκπνοή με τρίποντο ο Ολυμπιακός από τη Μακάμπι

Ο Γουίλμπεκιν «πλήγωσε» τους ερυθρόλευκους με το τελικό 71-70

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα η Μακάμπι επικράτησε του Ολυμπιακού με 71-70 χάρη σε τρίποντο του Γουίλμπεκιν, ενώ στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο ΜακΚίσικ έκανε λάθος πάσα και οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να εκδηλώσουν επίθεση.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τεράστια προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς επέστρεψαν από το -13 (39-26, 19’) στο τέλος όμως όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Με το σκορ στο 66-69 στα 25’’ για το φινάλε, ο Γουίλμπεκιν εκμαίευσε το φάουλ, κέρδισε τρεις βολές, ο Μπόλντγουιν πέτυχε 1/2 βολές και ο άσος της Μακάμπι ευστόχησε από την περιφέρεια και χάρισε τη νίκη στη Μακάμπι.

Το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό από το ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη έμφαση στην άμυνα. Η Μακάμπι ήταν πολύ άστοχη από την περιφέρεια, με τον Ολυμπιακο να παίρνει λύσεις από τα ντράιβς του ΜακΚίσικ, ο οποίος μπήκε φουριόζος στο παρκέ. Ο Πρίντεζης σκόραρε με το πεταχτάρι για το 14-15 (8’), λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 16-16, οι Ρέινολντς και Καλοϊάρο όμως έγραψαν στο 20-16 της πρώτης περιόδου.

Ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο καθώς οι παίκτες και των δύο ομάδων έκαναν διαδοχικά λάθη, η Μακάμπι έφτασε στο +6 (25-19), ο Ολυμπιακός όμως απάντησε με σερί 7-0 και πέρασε μπροστά μετά από ώρα (25-26, 16’). Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν καθαρό μυαλό, έκαναν πολλά λάθη και δέχτηκαν σερί 14-0 (!) για το 39-26, με τον Πολ να ευστοχεί από τη δεξιά γωνία και να κρατάει όρθια την ομάδα του (39-29, 20’).

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με περισσότερη ενέργεια στην τρίτη περίοδο, συνέχισαν τα πολλά λάθη όμως και οι γηπεδούχοι ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ (46-39, 25’). Η άμυνά τους όμως είχε πολύ καλές αντιδράσεις και κρατούσε άσφαιρη τη Μακάμπι. Με τα τρίποντα των Μπόλντγουιν-Πρίντεζη η διαφορά έπεσε στο καλάθι (47-45, 28’), ενώ με τους πρώτους πόντους του Μπάικς ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί (47-48). Σε εκείνο το σημείο όμως ο Γουίλμπεκιν το πήρε πάνω του και με δύο διαδοχικές προσπάθειες έβαλε μπροστά την ομάδα του (52-50, 30’).

Το πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έτρεξαν 12-0 σερί και με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ έφτασαν στο +7 (55-62). Η άμυνα του Ολυμπιακού είχε κλειδώσει για τα καλά τους γηπεδούχους, ο Μπράιαντ όμως μίλησε την κρίσιμη στιγμή και ο Χάντερ κάρφωσε για το -1 της Μακάμπι (65-66, 39’). Ο ΜακΚίσικ όμως είχε άλλη άποψη και με μεγάλο γκολ φάουλ έκανε το 65-69 στα 63’’ για το τέλος. Ο Γουίλμπεκιν κέρδισε ένα μάλλον υπερβολικό φάουλ και τρεις βολές στα 25’’, ευστόχησε σε όλες (68-69) και το παιχνίδι πήγε στη ρουλέτα των βολών. Ο Μπόλντγουιν πέτυχε ½ και ο γκαρντ των Ισραηλινών εκτέλεσε από την περιφέρεια γράφοντας το 71-70 στα 10.4’’ για το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο ΜακΚίσικ έκανε λάθος πάσα, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση και η Μακάμπι εξασφάλισε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 52-50, 71-70.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Γουίλμπεκιν 21 (3/9 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 3/3 βολές), Έισι, Ρέινολντς 4 (6 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 8 (2), Χάντερ 9 (5 ριμπάουντ), Αβντίγια 2 (0/3 τρίποντα), Τζάκσον 3 (1), Ντόρσεϊ 9 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Κοέν, Στάνταμαϊρ, Ζούσμαν 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 3 (1), Μπάλντγουιν 13 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντο, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Πολ 5 (1), Κόνιαρης, Μπάικς 4, Βεζένκοβ 9 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 8 (2/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/4 βολές), Παπανικολάου 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος, 1 μπλοκ), Ρούμπιτ (0/3 δίποντα), Έλις 6 (3/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 14 (6/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές)

Πηγή: superbasket.gr