Παναθηναϊκός: Ξύπνησε αργά και έχασε στην Βαλένθια

Οι «πράσινοι» ήταν… σε άλλο γήπεδο για 30 λεπτά και το πλήρωσαν στο τέλος (94-87)

Θύμα έκπληξης έπεσε στην Βαλένθια ο Παναθηναϊκός γνωρίζοντας την ήττα με 94-87 αλλά οι «πράσινοι» έχουν συνολικά όλη την ευθύνη αφού για 30 λεπτά ήταν σε άλλο γήπεδο. Με αυτή την ήττα ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 13-9, χάνοντας ευκαιρία να πλησιάσει την Μακάμπι στην 5η θέση της Euroleague.

Οι «πράσινοι» ήταν... αλλού στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και η σοβαρή προσπάθεια στο τέλος δεν ήταν αρκετή για να καλύψει όλα όσα έγιναν μέχρι το 30'.

Το «τριφύλλι» έμπαζε αμυντικά στις 3 πρώτες περιόδους και έδωσε πολλά δικαιώματα στους γηπεδούχους, ενώ ξύπνησαν στην τέταρτη και επιχείρησαν εντυπωσιακή αντεπίθεση, ωστόσο απέτυχαν στις λεπτομέρειες (βλ. αστοχία στις βολές και χαμένα ριμπάουντ) στο φινάλε.

Οι Νικ Καλάθης (22 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα) και Ταιρίς Ράις (21 πόντοι) ήταν σχεδόν συγκινητικοί, ο ΝτεΣόν Τόμας (16 πόντοι) πάλεψε, αλλά συνολικά το «τριφύλλι» είχε προβλήματα σε δημιουργία (μόλις 10 ασίστ) και κυρίως στην άμυνα, αφού η Βαλένθια έβρισκε σκορ με όποιον τρόπο ήθελε.

Στο τέλος μάλιστα οι Ισπανοί πήραν σφυρίγματα από την τριάδα των διαιτητών και κυρίως από τον Ρίζικ, αφού υπήρξαν φάσεις στις οποίες έγιναν σοβαρά λάθη (όπως το φάουλ του  Τόμας στον Λαμπειρί ή το πέμπτο φάουλ του Καλάθη).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Κολόμ 14 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 4, Εντούρ 7, Αμπάλντε 9 (6 ριμπάουντ), Λαμπεϊρί 8 (6 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ, Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 19 (8/9 δίποντα, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βίβες 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, ασίστ), Σαν Εμετέριο 8 (2),  Σάστρε, Ντόορνεκαμπ 13 (4/5 τρίποντα).