Euroleague: Ξέσπασε με Μπάγερν ο Ολυμπιακός

Πρώτη νίκη (89-72) μετά την επιστροφή Μπαρτζώκα με «καυτό» Βεζένκοφ

Την ήθελε πολύ την νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου ο Ολυμπιακός και το έδειξε απόψε στο ΣΕΦ, επικρατώντας με 89-72 της γερμανικής ομάδας, πανηγυρίζοντας για πρώτη φορά μετά την επιστροφή Μπαρτζώκα στην τεχνική ηγεσία.

Μάλιστα, ο Σάσα Βεζένκοφ (20π.) ήταν το κρυφό χαρτί του Γιώργου Μπαρτζώκα, ώστε η νίκη να μη γλιστρήσει από ερυθρόλευκα χέρια. Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 8-12 και διατήρησε τις όποιες ελπίδες του για πλέι οφ, ενώ το αντίστοιχο ρεκόρ των Βαυαρών έπεσε στο 6-14 και ουσιαστικά ελπίζουν σε... θαύμα για τη συνέχεια.

Το ματς για τον εξαιρετική Βεζένκοφ ολοκληρώθηκε με 20 πόντους (οι 18 στην τελευταία περίοδο), ενώ μεγάλο ρόλο έπαιξε στην τελευταία περίοδο και ο Όγκουστιν Ρούμπιτ (14π.). Έβαλε πολύ μεγάλα σουτ στην τρίτη περίοδο ο Αντώνης Κόνιαρης, μοίραζε ασίστ ασταμάτητα ο Τέιλορ Ρότσεστι (12ασ.). Nτεμπούτο έκανε στα τελευταία λεπτά ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος. Από πλευράς Μπάγερν, από 15 πόντους είχαν οι Τι Τζέι Μπρέι και Βλάντιμιρ Λούτσιτς.

Την επόμενη εβδομάδα, ο Ολυμπιακός θα προσπαθήσει να δώσει το κάτι παραπάνω σε αυτή τη νίκη με το να τη συνοδεύσει με μία ακόμη στην Αγία Πετρούπολη, όπου δοκιμάζεται την Πέμπτη κόντρα στην Ζενίτ (23/1, 19:00).

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2 (12ασ.), Μπόλντγουιν 10 (2), Πολ 10 (1), Χαραλαμπόπουλος, Κόνιαρης 10 (2), Σπανούλης 6 (1), Μιλουτίνοφ 6, Βεζένκοβ 20 (5), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 1, Ρούμπιτ 14 (2).

Μπάγερν Μονάχου (Κόστιτς): Μπρέι 15 (2), Κόπονεν 8 (2), Μονρό 11 (12ριμπ.), Λούτσιτς 15 (3), Λο 8 (2), Τσίπσερ 5 (1), Μπάρτελ 5 (1), Λεσόρ, Χιούστις 5 (1), Ραντόσεβιτς.