Απογoητευτικός ο Ολυμπιακός έχασε στο ΣΕΦ από την Αναντολού

Στο 2-5 πλέον οι «ερυθρόλευκοι» που την επόμενη εβδομάδα φιλοξενούν την Ζαλγκίρις…

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε το πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο κόντρα στην Εφές, έμεινε για ακόμα μία φορά κάτω από τους 70 πόντους και γνώρισε την ήττα από την περσινή φιναλίστ με 67-86.

Στο 2-5 πλέον οι «ερυθρόλευκοι» που την επόμενη εβδομάδα φιλοξενούν την Ζαλγκίρις, στο 5-2 η τουρκική ομάδα που υποδέχεται την Ζενίτ. Οι γηπεδούχοι είχαν σε καλή κατάσταση τους Πολ (15π, 4ρ, 2ασ) και Μιλουτίνοφ (10π, 13ρ, 5λ), ενώ από την άλλη, οι νικητές είχαν το τρομερό δίδυμο των Λάρκιν (24π, 6ρ, 3ασ) και Μίσιτς (27π, 2ρ, 5ασ).

Ανταγωνιστικό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να απειλεί με τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη, ενώ από την άλλη, ο Μίσιτς δημιουργούσε πολλά προβλήματα (16-13, 7’). Ρούπιτ και Τσέρι έδωσαν λύσεις στους γηπεδούχους που έφτασαν στο +4 (20-16, 9’). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πυροβολούν από την περιφέρεια και πέρασαν μπροστα (20-24), ο Ρότσεστι όμως με τρομερό τρίποντο και φάουλ από τον Λάρκιν έκανε το 24-21, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περίοδου. Εκ διαμέτρου αντίθετη η εικόνα στην συνέχεια, καθώς, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανταγωνιστικοί για μόλις 3 λεπτά με το σκορ στο 28-31. Από εκείνο το σημείο και μετά, υπέπεσαν σε πολλά λάθη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Εφές και με τους Λάρκιν και Μίσιτς να σκοράρουν με όποιο τρόπο θέλουν εκτόξευσε την διαφορά για το 35-53 του πρώτου μέρους.

Ο Ολυμπιακός θέλησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο και το έκανε, καθώς σταμάτησε τα όπλα της Εφές, έπαιξε καλύτερη άμυνα και με καλάθι του Πάντερ έριξε την διαφορά στο -11 (43-54, 23’). Σε όποιο σημείο πλησίαζε όμως η ομάδα του Πειραιά, οι παίκτες του Αταμάν έβρισκαν τη λύση και διατηρούσαν το διψήφιο προβάδισμα (50-64, 28’). Οι γηπεδουχοι προσπάθησαν να βρουν ρυθμό μέσα από την άμυνα, κράτησαν χαμηλά τους αντιπάλους τους και κατάφεραν να μειώσουν στους 9 μετά από απίθανο buzzer beater του Πολ για το 58-67. Χαρακτηριστικό δείγμα του δεκαλέπτου είναι το μόλις 1 λάθος από τα 13 του πρώτου ημιχρόνου καθώς και το επιμέρους σκορ (23-14).

Ο Πολ ευστόχησε για τέταρτη φορά από την περιφέρεια και μείωσε στους 6 μετά από πολύ ώρα (61-67, 31'), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με μία βολή του Λάρκιν και με το τέταρτο τρίποντο του Μίσιτς, επαναφέροντας την διψήφια διαφορά (61-71). Λίγο αργότερα ο Σέρβος γκαρντ ευστόχησε από πολύ μακριά για το +13 της Εφές (63-76, 35'), ο Λάρκιν με προσωπικό σερί 5-0 έκανε το 65-81 (37'), καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για την ομάδα του, με το τελικό σκορ να γράφει 67-86.

Δεκάλεπτα: 24-21, 35-53, 58-67, 67-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 8 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Ρότσεστι 4 (1), Πολ 15 (4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κόνιαρης 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Σπανούλης 4 (0/5 σουτ, 4/5 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Τσέρι 2, Μιλουτίνοβ 10 (5/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 λάθη), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ρούμπιτ 2, Ριντ 3

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 24 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπομπουά 10 (1), Σίνγκλετον 7 (2), Μπαλμπάι, Πλάις, Μίτσιτς 27 (6/9 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Άντερσον 3, Πίτερς 3 (1), Ντάνστον 10 (8 ριμπάουντ), Σίμον 2

Πηγή: superbasket.gr