Νίκη του Παναθηναϊκού στην Αγία Πετρούπουλη

Οι πράσινοι επικράτησαν 78-89 της Ζενίτ…

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο του διπλό στην φετινή Euroleague, επικρατώντας της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη με 79-89 με τον Τζίμερ Φριντέτ να πραγματοποιεί την καλύτερή του εμφάνιση στα πράσινα και τον Καλάθη σε ένα ακόμα δημιουργικό show (15 ασίστ). Στο 2-2 πλέον το «τριφύλλι», στο 1-3 οι Ρώσοι.

Η Ζενίτ ξεκίνησε καλύτερα και με τους Άιβερσον και Αλμπισί να βρίσκουν εύκολα καλάθια ήταν μπροστά στο σκορ στα μέσα της πρώτης περίοδου. Ο Βουγιούκας πέρασε μέσα και έκανε αμέσως τη διαφορά σε άμυνα κι επίθεση, με τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά με διαδοχικά καλάθια του Τόμας (18-20, 8’) και τον Μήτολου να διαμορφώνει το 20-22. Οι «πράσινοι» έπαιξαν καλύτερη άμυνα στη συνέχεια, βρήκαν ευκαιρίες στο ανοιχτό γήπεδο και ο Τόμας σκόραρε κάτω από το καλάθι για το 28-34 (15’). Ο Αλμπισί όμως βρήκε δύο διαδοχικά τρίποντα κι έφερε το ματς στα ίσα (38-38), με τον Βουγιούκα να ευστοχεί από κοντά για το 38-40 του ημιχρόνου.

Μέσα σε 5 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στο +10 με διαδοχικά τρίποντα του Φριντέτ (47-57) και λίγο αργότερα με ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Αμερικανού στο +14 (49-63, 27’), έχοντας παίξει πολύ καλύτερη άμυνα. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλα όμως κάτω και με όπλο τα επιθετικά τους ριμπάουντ (14) ροκάνισαν τη διαφορά και τελικά μείωσαν σε 60-65 στο τελος της τρίτης περίοδου. Οι φιλοξενούμενοι όμως περιόρισαν τη ζημιά στη ρακέτα τους και με μπροστάρη τον Καλάθη επανέφεραν τη διαφορά στο +9 (64-73, 34’). Τα λάθη έκαναν όμως την εμφάνισή τους, οι Πονίτκα και Αγιόν έβαλαν μαζεμένους πόντους και η διαφορά έπεσε στους 3, με τρίποντο του Τρούσκιν από τη γωνία (76-79, 37'). Ο Βουγιούκας πέρασε ξανά στο παρκέ και με δύο βολές έδωσε πολύτιμες ανάσες στον Παναθηναϊκό (78-83, 38'). Ο Αλμπισί πέτυχε μία βολή, αστόχησε στη δεύτερη και στον αιφνιδιασμό ο Φριντέτ κέρδισε το φάουλ, δεν αστόχησε και η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 6 (79-85, 39'). Τα τελευταία δευτερόλεπτα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να εξασφαλίζει τη νίκη με 79-89.

Δεκάλεπτα: 20-22, 38-40, 60-65, 79-89

Πηγή: superbasket.gr