Σε περιπέτειες ο Ολυμπιακός, έχασε 90-67 από την Γκραν Κανάρια

Τώρα θέλει μόνο 2χ2 για να πάρει την πρόκριση στα play offs της Ευρωλίγκας…

Αγνώριστος και άνευρος o Ολυμπιακός έχασε στη Λας Πάλμας από τη Γκραν Κανάρια με 90-67 και πλέον πιέζεται για την πρόκριση στα playoffs της EuroLeauge 2018/19.Oι ερυθρόλευκοι θέλουν πλέον δύο νίκες εντός έδρας απέναντι στη Ζάλγκιρις Κάουνας και τη Νταρουσάφακα για να είναι στην οκτάδα.

Η Γκραν Κανάρια ξεκίνησε πολύ δυνατά και με 3 τρίποντα βρέθηκε μπροστά με 9-0. Οι Ισπανοί έκαναν εξαιρετική δουλειά πάνω στον Μιλουτίνοφ και ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα επιθετικά, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο. Παρόλα αυτά οι Πειραιώτες βρήκαν λύσεις και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -3 με 19-16. Οι Πειραιώτες έμειναν μόλς στους 2 πόντους για 5 αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους νησιώτες να φτάνουν στο +10 με 28-18. Στη συνέχεια η διαφορά παρέμεινα ψηλά, με τον Μιλουτίνοφ να διαμορφώνει το 40-30 του ημιχρόνου.

Τρία σερί τρίποντα του Έρικσον εκτόξευσαν την διαφορά στους 19 (49-30 22'), με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και τον Ολυμπιακό να «χωλαίνει». Κάθε φορά που ο Ολυμπιακός πάλευε να βρει λύσει, ένα τρίποντο των Ισπανών έκανε τα πράγματα ακόμα χειρότερα και το δεκάλεπτο έκλεισε τελικά στο 69-46. Η κατάσταση παρέμεινε έτι και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να επιστρέψει στην διεκδίκηση της αναμέτρησης. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την Γκραν Κανάρια νικήτρια με 90-67.

Δεκάλεπτα: 19-16, 40-30, 69-46, 90-67.

Ολυμπιακός: Γουέμπερ 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 6 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 9 (3/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1 ασίστ), Τουπάν 12 (2), Μιλουτίνοβ 8 (3/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 4 (1/5 σουτ), Μάντζαρης, Μπόγρης 1, ΛεΝτέι 8 (3/7 σουτ)

Γκραν Κανάρια: Γουίλι 10 (5/6 δίποντα), Μπαλτσερόφσκι, Όλιβερ, Χάνα 4 (5 ασίστ), Έρικσον 24 (3/4 δίποντα, 6/10 τρίποντα), Βένε 14 (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Μπάλβιν 4, Παουλί 6, Ραμπασέδα 6 (1), Στρόμπερι 13 (2), Ραντίσεβιτς 4, Τιλί 2