Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού επί της Χίμκι

Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν με 71-57, φτάνοντας στο 12-7, με τον Σάσα Βεζένκοφ να ξεχωρίζει...

Ο Ολυμπιακός πήρε άνετα τη νίκη απέναντι στη Χίμκι με 71-57, φτάνοντας στο 12-7, με τον Σάσα Βεζένκοφ να ξεχωρίζει για τους Πειραιώτες και την απόδοσή του να αποτελεί ίσως και το μεγαλύτερο κέρδος της βραδιάς.

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ είχαν από την αρχή τον έλεγχο και ουσιαστικά απειλήθηκαν μόνο στην δεύτερη περίοδο, όμως στη συνέχεια πάτησαν γκάζι και πήραν με χαρακτηριστική άνεση τη νίκη, παρά τις προσπάθειες της Χίμκι στο τέλος.

Επόμενο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό στην Euroleague αυτός απέναντι στην Φενέρ εκτός έδρας (24/1 19:30).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καταπληκτικά το παιχνίδι και με όπλο την τρομερή του άμυνα πήρε τα ηνία και βρέθηκε γρήγορα στο +11 με 14-3 (5’). Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, έχοντας το προβάδισμα με 20-9 (9΄), με την Χίμκι να μειώνει στο 20-11 του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε την αντεπίθεσή της και με συνολικό σερί 0-9 μείωσε στο 20-18, ενώ στη συνέχεια πλησίασε στον πόντο με 23-22 (8’). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι… ξύπνησαν και πάλι, πίεσαν στην άμυνα και ανέβασαν το προβάδισμά τους, το οποίο μετά από τρίποντο του Στρέλνιεκς στην εκπνοή του ημιχρόνου έφτασε στους 10 (32-22).

Η άμυνα του Ολυμπιακού ανέβηκε και πάλι επίπεδο, με την διαφορά να εκτοξεύεται ακόμα περισσότερο. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από καλάθι του «καυτού» Παπανικολάου έφτασε στο +20 με 48-28 (25’), με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτο το παιχνίδι. Όι Ρώσοι προσπάθησαν να μειώσουν, όμως ο Ολυμπιακός είχε σταθερά απαντήσεις, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-36.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία, με τα πάντα να έχουν κριθεί από νωρίς. Οι παίκτες του Μπλατ κατέβασαν… ταχύτητα και σε συνδυασμό με το σκληρό παιχνίδι που επέτρεψαν οι διαιτητές, η διαφορά μειώθηκε, χωρίς όμως να μπορέσει απειληθεί ο Ολυμπιακός. Έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη με 71-57.

Δεκάλεπτα: 20-11, 32-22, 55-36, 71-57.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 3 (0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, κανένα λάθος), Τουπάν, Σπανούλης 6 (1/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοβ 13 (3/3 δίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κόψιμο), Στρέλνιεκς 11 (3/4 τρίποντα), Βεζένκοβ 14 (2), Πρίντεζης 10 (5/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Παπανικολάου 14 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Μποστ 3 (1/5 τρίποντα), Κρόκερ 10 (2), Βιάλτσεφ 2, Γκριν, Μάρκοβιτς 2, Γκιλ 9 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Γκουμπάνοφ, Ζούμπκοφ, Τζένκινς 4, Τόμας 6 (6 ριμπάουντ), Μίκι 21 (7/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο)

Πηγή: superbasket.gr