Νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνια ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2 στα 2 στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας στη Βιτόρια την Μπασκόνια με 85-80.Μιλουτίνοβ και  Σπανούλης οι κορυφαίοι για τους ερυθρόλευκου, τρομερός για τους Βάσκους ο Σενγκέλια.

Με τους Γουίλιαμς-Γκος, Σπανούλη, Τίμα, Πρίντεζη, Μιλουτίνοβ στην αρχική του πεντάδα και με τον Σενγκέλια στον πάγκο, ο Ολυμπιακός είδε τον βασικό του πόιντ γκαρντ να κάνει δύο γρήγορα φάουλ και τον ηγέτη του να πηγαίνει από νωρίς στον ρόλο του οργανωτή. Τουπάν και Τίμα συνυπήρξαν από το δεύτερο λεπτό, οι Πειραιώτες είχαν πολύ ψηλό σχήμα, απέφυγαν τα λάθη και με τους Πρίντεζη - Μιλουτίνοβ να τελειώνουν τις φάσεις κοντά στο καλάθι, δεν άφησαν τη Μπασκόνια να ξεφύγει. Η είσοδος του Παπανικολάου -που έδωσε δύο τρίποντα σε ένα λεπτό- έστειλε τη διαφορά στους πέντε (14-19) για τους Πειραιώτες. Ο Μπλατ έπαιξε με δίδυμο ψηλών και τους Μιλουτίνοβ - Μπόγρη δίπλα στον ΛεΝτέι, δικαιώθηκε όταν ο Έλληνας σκόραρε φλότερ για το 17-24 και είδε τον Στρέλνιεκς να κλείνει την περίοδο με 3/3 βολές για το 19-27. Με 6/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές και δύο λάθη, όλα δούλευαν στην εντέλεια για τους ερυθρόλευκους.

Σενγκέλια και Τζάνινγκ μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά στην έναρξη της δεύτερης, ο Μπλατ κάλεσε timeout με το σκορ στο 26-27 και οι παίκτες του αντέδρασαν χτίζοντας νέο +8 (28-36) με τους Σπανούλη - Μιλουτίνοβ να κάνουν σπουδαία δουλειά στην επίθεση. Ο Τουπάν πέτυχε το τρίτο του τρίποντο για το 32-41 στο 18', η ισορροπία ανάμεσα σε άμυνα κι επίθεση ήταν αξιοθαύμαστη, ο Παπανικολάου με βολές άγγιξε το +10 (36-45) και τελικά ο Σπανούλης μίλησε τελευταίος πριν το ημίχρονο. Πήρε τη μπάλα, άδειασε το ρολόι, πήγε στο αγαπημένο του σημείο, εκτέλεσε και με τρίποντο έγραψε το 39-50 του 20'. Απολαυστικός ο Ολυμπιακός, με 63% στα δίποντα, 50% στα τρίποντα, 100% στις βολές (12/12), μόλις πέντε λάθη και τον Σενγκέλια να θυμίζει το oneman show του Αλεξέι Σβεντ στην πρεμιέρα.

Οι Βάσκοι έχασαν στο πρώτο μέρος τον Σιλντς (τον χτύπησε άθελά του στο πρόσωπο ο Τουπάν), έχασαν στην έναρξη της τρίτης περιόδου και τον Χίλιαρντ που τραυματίστηκε στο πόδι, το κοινό "πάγωσε" και τα δύο καλάθια του Γουίλιαμς-Γκος κράτησαν τον Ολυμπιακό στο +12 (42-54) πριν η διαφορά φτάσει τους 16 (42-58) και σιγήσει τη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα. Η Μπασκόνια δεν είχε δυνάμεις, "λύγισε" από τους δύο τραυματισμούς, οι Πειραιώτες είχαν καταλάβει πως η ευκαιρία δεν έπρεπε να χαθεί και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου δεν έδωσαν δικαιώματα στους αντιπάλους τους να πιστέψουν ότι μπορούν να γυρίσουν στο ματς για να διεκδικήσουν τη νίκη. Ένα τρίποντο του Γκρέιντζερ πίσω από το κέντρο έγραψε το 52-67 στο 30', όμως στην πρώτη φάση της τέταρτης ο Γουίλιαμς-Γκος έβαλε σουτ από τη δεξιά γωνία για το 52-70.

Οι γηπέδούχοι δεν παράτησαν, πάντως, το ματς, μέσα σε πέντε λεπτά μείωσαν -με γκολ-φάουλ του Σενγκέλια- στους επτά (67-73), σημείο στο οποίο ο Μπλατ άφησε στην άκρη τις... δοκιμές. Σπανούλης και Μιλουτίνοβ γύρισαν στο παρκέ, ο Πρίντεζης κόπηκε από τον Σενγκέλια, ο Γεωργιανός έβαλε βολή για το 68-73, ο Βεζένκοβ απάντησε με σουτάκι από τα πέντε μέτρα για το 68-75, αλλά ο Γκρέιντζερ σκόραρε τρίποντο για το 71-75. Και κάπου εκεί, το ματς μετατράπηκε σε θρίλερ. Σπανούλης και Γκρέιντζερ έβαλαν βολές για το 73-77, ο Μιλουτίνοβ κάρφωσε για το 73-79 από την έβδομη ασίστ του "Kill-Bill", πριν ο Μπλατ σχεδιάσει καταπληκτική επίθεση και ο Γουίλιαμς-Γκος δώσει ασίστ στον Μιλουτίνοβ που κάρφωσε για το 78-83 και "κλείδωσε" οριστικά το διπλό για την ομάδα του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-27, 39-50, 52-67, 80-85

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 7, Γκονθάλεθ, Βόιτμαν 2, Χουέρτας, Τζάνινγκ 6 (2), Ντιοπ 2, Γκρέιντζερ 17 (4/5 τρίποντα), Πουαριέ 10 (9 ριμπάουντ), Σενγκέλια 21 (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκαρίνο 5 (1), Σιλντς 2, Χίλιαρντ 8 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 11 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Τουπάν 11 (3/3 τρίποντα), Σπανούλης 11 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Τίμα, Μιλουτίνοβ 23 (9/13 δίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Στρέλνιεκς 10 (3/3 δίποντα, 4/4 βολές), Βεζένκοβ 4, Πρίντεζης 5 (2/8 σουτ), Παπανικολάου 8 (2/2 τρίποντα), Μάντζαρης, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι