Επέστρεψε από το -24 η ΤΣΣΚΑ, όμως βγήκε 3η η Ζαλγκίρις

Την τρίτη θέση της Euroleague 2017/18 κατέκτησε η Ζάλγκιρις Κάουνας, που επικράτησε της απογοητευμένης, αλλά μαχητικής ΤΣΣΚΑ Μόσχας (79-77) στον μικρό τελικό του Final Four που διεξάγεται στο Βελιγράδι.

Τα ματς της τρίτης θέσης είναι συνήθως... αγγαρείες. Ομάδες απογοητευμένες που δεν έφτασαν 40 λεπτά μακριά από την κορυφή, ομάδες που σκέφτονται τον επόμενο και τελευταίο τους στόχο (την πρώτη θέση στα εθνικά πρωταθλήματα), ομάδες που παλεύουν με τον εαυτό τους για να σταθούν όρθιες λίγο πριν το φινάλε μιας κοπιαστικής περιόδου. ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ζάλγκιρις Κάουνας πάλεψαν στο παρκέ της "Stark Arena", με τους Λιθουανούς να παίρνουν την νίκη και μαζί την τρίτη θέση στην EuroLeague της σεζόν 2017/18.

Η αλήθεια, βέβαια, είναι πως προηγήθηκαν με 24 στα τέλη της τρίτης (41-65) και με 23 (48-71) στις αρχές της τέταρτης περιόδου, για να απειληθούν στο 39' όταν η ΤΣΣΚΑ μείωσε στους δύο (77-79) με τον Κουλάγκιν να κάνει θραύση, αλλά να είναι στο τέλος ο... μοιραίος καθώς το πολύ μακρινό του σουτ δεν βρήκε στόχο για να ολοκληρωθεί μια μεγάλη ανατροπή.

Μπορεί η ΤΣΣΚΑ να έβαλε τα τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο (4/8), αστόχησε όμως σε έξι βολές και την ίδια ώρα οι παίκτες της Ζάλγκιρις έπαιζαν με τρομερή αυτοσυγκέντρωση. Η κυκλοφορία της μπάλας ήταν εξαιρετική, μέχρι το 9' η ομάδα του Γιασικεβίτσιους μετρούσε 8/11 δίποντα και δεν είχε εκτελέσει τρίποντο και τελικά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με τρεις (19-22). Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ ήταν στον ρόλο του κυνηγούν, η Ζάλγκιρις έβαλε τρία τρίποντα σε τέσσερις προσπάθειες, βρέθηκε στο 31-38 και κράτησε ένα προβάδισμα έξι πόντων στο ημίχρονο (35-41), με τον Μίτσιτς να κάνει εξαιρετική εμφάνιση και το ποσοστό κοντά στο καλάθι να αγγίζει στο 18' το 70%. Αν η ομάδα του Κάουνας δεν είχε κάνει μερικά εύκολα λάθη, θα είχε ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα.

Αυτό το προβάδισμα το πήραν, τελικά, στην έναρξη της τρίτης περιόδου όταν έτρεξαν ένα σερί 0-8 για το 35-49, είδαν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να απογοητεύεται και πήγαν γρήγορα στο +23 (37-60 στο 27') με αποτέλεσμα ο Ιτούδης να τραβήξει τον ντε Κολό στον πάγκο για να παίξει με τέσσερις Αμερικανούς και τον Ροντρίγκεθ. Το 48-69 του δεκαλέπτου δεν άφηνε στους Ρώσους περιθώρια αισιοδοξίας, ο Γιανκούνας έγραψε το 54-73 στο 32' όμωςη ΤΣΣΚΑ δεν παράτησε το παιχνίδι. Η πεντάδα των Κουλάγκιν, Φριτζόν, ντε Κολό, Αντόνοφ, Χάντερ μείωσε μέχρι τους πέντε (73-78 στο 39'), ο Πάνγκος έκανε λάθος με το σκορ στο 77-79, όμως στην κρίσιμη επίθεση ο Κουλάγκιν έκανε ένα πάρα πολύ άσχημο σουτ τριών πόντων και η Ζάλγκιρις "επιβίωσε" με τα χίλια ζόρια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 35-41, 48-69, 77-79

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): ντε Κολό 5 (1/8 σουτ), Ραντ 7 (2), Φριτζόν 5 (1), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 9 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Κλάιμπερν 2, Χίγκινς 12 (3), Κουλάγκιν 14 (3), Χριάπα 3 (1), Κουρμπάνοφ, Χάινς 6, Χάντερ 14 (4/4 δίποντα, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 25 ranking).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 2, Πάνγκος 9 (1), Τουπάν 6 (2), Ούντριχ 2, Γιανκούνας 15 (5 ριμπάουντ), Μιλάκνις 3 (1), Μίτσιτς 15 (1 τρίποντο, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάιτ 4 (7 ριμπάουντ), Καβαλιάουσκας 9, Ουλάνοβας 14 (1).

Πηγή κειμένου: sport24.gr

Πηγή φωτογραφίας: intime.gr