«Αυτοκτόνησε» ο Ολυμπιακός στην Ισπανία

Μπορεί ο Ολυμπιακός να επέστρεψε από το -14 του πρώτου μέρους και να έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, ωστόσο ένα καλάθι του Τζέιμς Όγκουστιν μόλις 2,5’’ πριν το φινάλε χάρισε τη νίκη (87-85) στην Μάλαγα. Έγραψε ιστορία ο Βασίλης Σπανούλης που έγινε ο πρώτος πασέρ την Euroleague.

Έπειτα από το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με τρεις, η Μάλαγα είχε την υπεροχή των κινήσεων και βρίσκοντας σημαντικές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, τη στιγμή που κρατούσε χαμηλά στο σκορ τους «ερυθρόλευκους» κατάφερε και έχτισε διαφορά 14 πόντων (47-33) με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε κι αφού πραγματοποίησε ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, καθώς βρέθηκε μπροστά με 54-56, το παιχνίδι ισορρόπησε στο φινάλε με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στην παράταση (74-74), εκεί οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο.

Στο τελευταίο λεπτό κι ενώ ο Ολυμπιακός βρισκόταν μπροστά με 82-79 ο Βαρζίνσκι ισοφάρισε με τρίποντο σε 82-82 όμως ο Παπαπέτρου απάντησε για το 82-85 αμέσως μετά.

Ο Βαρζίνκι εκ νέου με σουτ τριών πόντων έκανε το 85-85 στα 36'', ο Παπαπέτρου αστόχησε σε λέι απ και ο Όγκουστιν έβαλε το νικητήριο σουτ για την Μάλαγα (87-85).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 47-33, 54-56, 74-74 (κ.α.), 87-85 παρ.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα):  Οκούο 4, ΜακΚάλουμ 13 (1),  Ντίαθ 3 (1), Σάλιν 7 (1), Ντίεθ 6 (6 ριμπάουντ), Μιλοσάβλιεβιτς 3, Νέντοβιτς 17 (2), Βατσίνσκι 10 (2)  Μπρουκς 7, Όγκουστιν 12 (8 ριμπάουντ), Σουάρεθ  5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 8, Μπράουν 2, Παπαπέτρου 11 (2), Σπανούλης 15 (2/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 10 (12 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 10 (2), Τιλί 7 (1), Μάντζαρης 11 (3), Ρόμπερτς 8,  Γουίλτζερ 3 (1).