Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά νίκησε ο ΠΑΟ

Αν και έδειξε τάσεις αυτοκτονίας στο τέλος, ο Παναθηναϊκός έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από την Κωνσταντινούπολη επικρατώντας με 84-86 της Γαλατασαράι για το Τοp16 της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» προηγούνταν με 11 πόντους στο 37', αλλά έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να κάνουν ντέρμπι το ματς στο τέλος και να κριθεί ο νικητής στη… ρουλέτα των βολών.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός εμφάνισε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχε αμυντική προσήλωση, χτυπούσε τους Τούρκους στην επίθεση τόσο από το ζωγραφιστό (7/11δίποντα), όσο και από την περιφέρεια (3/5 τρίποντα), δείχνοντας την εικόνα μίας ομάδας, η οποία θα περνούσε εύκολα από την Πόλη. Το 23-16 του πρώτης περιόδου επιβεβαίωνε του λόγου το αληθές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, η εικόνα του "τριφυλλιού" άλλαξε. Η άμυνα χαλάρωσε, ενώ στην επίθεση γινόντουσαν λάθη. Το 25-16 του 11ου λεπτού μετατράπηκε μέσα σε δύο λεπτά σε 27-25 υπέρ των Τούρκων, οι οποίοι έτρεξαν ένα σερί 11-0. Οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο δεν βοήθησαν όσο θα έπρεπε, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μετατραπεί σε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι μέχρι το τέλους του ημιχρόνου, το οποίοι βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 40-38.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός έδειξε προς στιγμήν να σοβαρεύεται. Έσφιξε την άμυνα του, υποχρεώνοντας την Γαλατάσαραϊ σε λάθη και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γκιστ προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (51-41) στο 23?. Ωστόσοι οι Τούρκοι δεν ήταν διατεθειμένοι να παραδώσουν εύκολα τα όπλα και με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσαν σε 53-49 στο 26?. Γιανγκ, Έρτσεγκ και Μίτσοφ προκαλούσαν πονοκεφάλους στην άμυνα του "τριφυλλιού", με τον Αμερικανό σέντερ, μάλιστα, να βάζει μετά από ώρα την Γαλατάσαραϊ μπροστά στο σκορ με 59-57 στο 29?. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (59-59).

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα χάρη στα τρίποντα των Γιάνκοβιτς (2) και Μπλουμς (2). Ο Λετονός γκαρντ, μάλιστα, έβαλε τους "πράσινους" μπροστά στο σκορ με 6 πόντους (73-67) στο 35?.

Η "πράσινη" μηχάνη, έστω και καθυστερημένα, πήρε μπροστά. Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στο τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού. Με δύο νέες τρίποντες "βόμβες" του Γκιστ και του Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 81-70 στο 37?, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη. Η Γαλατασαράι προσπάθησε να κάνει μία τελευταία αντεπίθεση και πλησίασε στους 3 πόντους (84-81 στο 39?).

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-40, 59-59, 84-86.

Γαλατάσαραϊ: Κάρτερ 10(1/5τρ, 7ρ, 6ασ), Γιανγκ 24(7/10δ, 9ρ), Μίτσοφ 17(1/6τρ, 7ασ), Έρτσεγκ 19(2τρ, 6ρ), Γιονλούμ 2, Πότσιους 7, Αρσλάν 5(1).

Παναθηναϊκός: Σλότερ, Μποχωρίδης 5(1), Γιάνκοβιτυς 13(3/4τρ, 6ρ, 4ασ), Φώτσης 2, Νέλσον 2, Παππάς 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 11(3/8τρ, 9ασ), Γκιστ 14(3/5τρ, 5ρ), Μπατίστα 14(7/11δ, 6ρ), Μπλουμς 9(3/6τρ), Λαβάλ 2.