Μπάσκετ Β' Εθνική

Νίκη σωτηρίας για τον ΟΦΗ στο κλειστό του ΒΑΚ

Κέρδισε τον Δούκα στο τελευταίο ματς των play off της Β΄μπάσκετ…

Σωτήρια νίκη πέτυχε σήμερα ο ΟΦΗ στο κλειστό του ΒΑΚ, στο καθοριστικής σημασίας παιχνίδι με τον Δούκα. Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη, παρά το βάρος της πίεσης του αγώνα, κατάφερε να ελέγξει από την αρχή το ρυθμό και να πάρει σπουδαία νίκη με 88-79, που του εξασφαλίζει και την παραμονή του στην Β΄ Εθνική.

Όσες φορές και αν προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι να απειλήσουν, πλησιάζοντας στο σκορ, ο ΟΦΗ είχε την ψυχραιμία και τις λύσεις να ανακτήσει τον έλεγχο, φτάνοντας στο νικηφόρο αποτέλεσμα. Σημαντική ήταν και η συμβολή του κόσμου που βρέθηκε στο κλειστό, δίνοντας ώθηση σε κρίσιμα σημεία στην ομάδα του Ηρακλείου.

Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με το 10λεπτο να ολοκληρώνεται με 19-21 ενώ ανάλογη ήταν και η συνέχεια με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 47-42. Στο τέλος της 3ης περιόδου στον ΟΦΗ μετέτρεψαν το 65-58 στο 29′ σε 71-68 στο 30′ μπαίνοντας με αέρα 13 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Εκεί , ο Δούκας πλησίασε στο καλάθι στο 38′ (79-77), με τον ΟΦΗ να φτάνει εν τέλει στην παραμονή του στην Β΄Εθνική ακόμα και αν αγχώθηκε στο τέλος. Τα δεκάλεπτα: 19-21, 47-42, 71-58, 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-21,28-21,24-16,17-27

ΟΦΗ (Ράλλης-Καρλάφτης): Λιανός 18(2), Μποχωρίδης 3(1), Λάππας 9(1), Τσερκιτζόγλου 15(5), Πρωτογεράκης 11, Σταμπουλής 27(3), Πάλλης, Αναστασάκης 2, Θεοδωρίδης,Μπουμπάρης 2, Κοτρώτσιος 1.
Δούκας (Σορώτος): Μουάτσος 2, Μαραγκόπουλος, Κοψιάς 9(3), Μιχαήλ, Παπανδρέου, Λιβανος 10, Μιχαήλ 14(2), Παπανδρέου, Σωτηράκης 15(1), Χατζής, Μαλτέζος 9(1), Λάκκας 16(3) , Τσιτσιγιάννης 3