Οδυνηρή ήττα για τον ΟΦΗ από τον Πανιώνιο

Οι πρωτοπόροι επικράτησαν με 109-50 κάνοντας το 7χ7

Κόντρα στην πρωτοπόρο και αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος ο ΟΦΗ είχε εκ των προτέρων δύσκολο έργο και αυτό επιβεβαιώθηκε. Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη γνώρισε την ήττα εκτός έδρας από τον Πανιώνιο με 109-50.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί από το ξεκίνημα και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΟΦΗ. Προηγήθηκαν στο 10λεπτο με 29-7 ενώ στο ημίχρονο ο Πανιώνιος ήταν στο + 26 (60-24).

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του β΄μέρους με τους γηπεδούχους να κάνουν επίδειξη δύναμης απέναντι στον ΟΦΗ που δεν μπορούσε να βρει λύσεις για να περιορίσει το σκορ. Έτσι στο 30ο λεπτό το παιχνίδι ήταν στο +47 (86-39) για τον Πανιώνιο που έκλεισε με το εκκωφαντικό αβαντάζ των 59 πόντων (109-50)!

Τα δεκάλεπτα : 29-7, 60-24, 86-39, 109-50.

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 3, Παπαδιονυσίου Γ. 21(5), Λάζαρης 8(2), Παπάδιονυσίου Σ. 17(3), Αντωνακης 6, Σαχπατζίδης 13, Χρήστου 31() , Σταθόπουλος 11(3), Χάλαρης 9(1), Τζουγκαράκης 2, Βεργίνης 15(3).

ΟΦΗ (Ράλλης-Καρλάφτης): Μποχωρίδης 6, Μπουλάτοβιτς 5(1), Τσερκιτζόγλου 6(2), Μηλαθιανάκης 3, Πέτρου, Πρωτογεράκης 2, Λιανός 4, Σταμπούλης 16(2), Αναστασάκης 6(2), Πάλλης 2.

12.ΑΟΚ Χανιά 7 (0-7)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Α2 Ανδρών

**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι άουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ' Εθνική