Δεν τα κατάφερε στη Νέα Σμύρνη ο ΟΦΗ

Έχασε σε καθοριστικής σημασίας παιχνίδι με 69-64 από τον Πανιώνιο

Οδυνηρή ήττα υπέστη ο ΟΦΗ στο εξ΄αναβολής παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής, από τον Πανιώνιο με 69-64. Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη ωστόσο βρίσκεται πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού στην ισοβαθμία με τον Άρη Νικαίας και ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος της Β΄εθνικής. Ωστόσο ήθελε τη νίκη για να βρεθεί σε πλεονεκτικότερη θέση από τον αντίπαλο του που πήρε τη νίκη και σώθηκε μαθηματικά …

Στο τέλος η αγωνία έφτασε στο κόκκινο με την ομάδα του Ηρακλείου να διεκδικεί το νικηφόρο αποτέλεσμα, ισοφαρίζοντας σε τη 64-64 στα 35’ δεύτερα πριν το τέλος. Πιο ψύχραιμοι οι γηπεδούχοι στις επιλογές τους κατάφεραν να βρουν στόχο και να πάρουν το πολύτιμο φύλλο αγώνα .

Η ομάδα του Ηρακλείου θα αντιμετωπίσει την προσεχή αγωνιστική τον Δούκα εκτός έδρας ενώ στο φινάλε υποδέχεται τον ΑΟΚ Χανιά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το 2ο ημίχρονο άρχισε με μεγάλη καθυστέρηση λόγω της έντασης που υπήρξε στο φινάλε του πρώτου μέρος όταν οπαδοί των γηπεδούχων καταφέρθηκαν εναντίον των διαιτητών αλλά και του Βασίλη Ράλλη. Οι διαιτητές απαίτησαν να υπάρξει αστυνομική δύναμη στο κλειστό, με συνέπεια το 2ο ημίχρονο να αρχίσει περίπου τρία τέταρτα μετά τη λήξη του 1ου.

Τα δεκάλεπτα: 19-12,29-25,51-39,69-64

Πανιώνιος (Παντελάκης): Μπένος 3,Κονσουσογλου,Αλάζαρης 7(1),Μπελίτσης 12(2),Κυρίτσης 29(2),Ρουμελιώτης 2,Λυκογιάννης 3,Σκουλούδης 2,Λιαράκος 4,Μίχαλος 5(1).

ΟΦΗ (Ράλλης - Καρλάφτης Μ): Λιανός11(2), Μποχωρίδης, Μητρόπαπας 2, Καρλάφτης, Τσερκιτζόγλου 4, Μηλαθιανάκης 6, Αγαπιάδης 21(4), Πρωτογεράκης 11, Πάλλης, Θεοδωρίδης 6(1) , Καμπάκας 3(1).