Δύσκολη νίκη του ΑΟΚ Χανιά επί του Π.Φαλήρου

Το συγκρότημα του Ανδρέα Κεσαπίδη επικράτησε με 76-71…

Τη νίκη με 76-71 σημείωσε η ομάδα του ΑΟΚ Χανιά κόντρα στο Παλαιό Φάληρο στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής κατηγορίας. Το συγκρότημα του Ανδρέα Κεσαπίδη αν και βρέθηκε πίσω με 5 πόντους (5-10) στο ξεκίνημα της 1ης περιόδου κατάφερε να βελτιώσει την άμυνα του και με όπλο την επίθεση να πάρει προβάδισμα 9 πόντων (που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς) με το τέλος του δεκαλέπτου (23-14).

Στη 2η περίοδο οι παίκτες του Παλαιού Φαλήρου με πρέσινγκ δημιούργησαν προβλήματα στην επίθεση των Χανίων και με ένα επιμέρους 18-10 πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 33-32.

Η 3η περίοδος πρόσφερε θέαμα στους φίλους που βρέθηκαν στο κλειστό του Κλαδισού με τα Χανιά να φτάνουν αρκετές φορές την διαφορά στο +8 όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τρόπους να επιστρέψουν ξανά στο ματς με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στο 4ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 58-54.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον ΑΟΚ να «χτίζει» εκ νέου διαφορά που έφτανε πάλι έως τους 8 πόντους όμως οι παίκτες των φιλοξενούμενων έμεναν κοντά στο σκορ για να περάσουν μπροστά (64-67) 2:12 πριν το τέλος με τον Ανδρέα Κεσαπίδη να παίρνει τάιμ-άουτ. Αυτό αποδείχτηκε ευεργετικό καθώς ακολούθησε ένα 6-0 με τρίποντο του Στογιάνοβιτς και «γκολ-φάουλ» που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Παπαδάκης για το 70-67. Το ματς οδηγήθηκε στην «σκακιέρα» των φάουλ με τα Χανιά να επικρατούν τελικά με 76-71 αν και το Παλαιό Φάληρο πλησίασε στον πόντο (72-71) 17’’ πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 33-32, 58-54, 76-71.

Χανιά ΑΟΚ (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 17(1), Στογιάνοβιτς 12(2), Λυβιάκης, Ψάρας 11(2), Καραΐσκος 7, Σανδραμάνης 3, Νέσσης 4, Κουρέπης 4, Κοκκινάκης, Τσιρογιάννης 8, Παπαδάκης 10

Παλ. Φάληρο (Μ.Γούναρης): Λυτόπουλος 13(1), Σκόρδος 9, Αγγελόπουλος 14, Λιουδάκης, Σταθόπουλος 3, Βλασσόπουλος 2, Καλιανιώτης 16, Μπολάτογλου 6, Μπόσκοβιτς, Χαρούνι 8, Ανδρεάτος, Παπαδάτος.