Nίκη εκτός έδρας για ΟΦΗ και ΑΟΚ Χανιά

Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε του Αγίου Δημητρίου και αυτή των Χανίων του Ηλυσιακού...

Mε ροζ φύλλο επιστρέφει του ΟΦΗ στην Κρήτη καθώς επικράτησε με 67-69 του Κρόνου Αγίου Δημητρίου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Σε ένα αγώνα που χάρισε θέαμα, η ομάδα διεκδίκησε και πήρε τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 11-11,32-27,49-42,67-69

ΟΦΗ (Ράλλης - Καρλάφτης): Λιανός 8,Μποχωρίδης 9(3), Μητρόπαππας 15,Καρλάφτης 3(1),Μηλαθιανάκης 2, Αγαπιάδης 16 (2), Πρωτογεράκης 13, Πάλλης, Καψάλης, Λιουδάκης ,Καμπάκας, Θεοδωρίδης 3 (1).

Μεγάλο διπλό

Μια μεγάλη νίκη με σκορ 79-83 πανηγύρισε η ομάδα του ΑΟΚ Χανιά εκτός έδρας κόντρα στον Ηλυσιακό του Αντώνη Φώτση.

Για ένα ακόμη ματς οι παίκτες του Ανδρέας Κεσαπίδη έδειξαν χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και κατάφεραν να φύγουν νικητές σε ματς που κρίθηκε στο φινάλε έχοντας όμως αίσιο τέλος για τον Χανιώτικο σύλλογο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ έως και 1:16 πριν το τέλος όταν η ομάδα μας κατάφερε με ένα μικρό σερί να ξεφύγει για πρώτη φορά με 7 πόντους 17-24 που ήταν και το αποτέλεσμα της 1ης περιόδου.

Στη 2η περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τους παίκτες του Ανδρέας Κεσαπίδη με ένα επιμέρους 19-23 να πάνε στα αποδυτήρια με 11 πόντους διαφορά 36-47 με τους Χουχούμη και Ψαρά να έχουν από 11 πόντους με τον τελευταίο μάλιστα να έχει 3 στα 3 τρίποντα.

Στη 3η περίοδο ο Ηλυσιακός έκανε την αντεπίθεση του και μείωσε στους 5 πόντους με την ομάδα μας όμως να παραμένει ψύχραιμη και σε κρίσιμα σημεία να ανταποκρίνεται στην πίεση για να πάει στην 4η περίοδο μπροστά στο σκορ (62-67)

Στο 4ο δεκάλεπτο το ματς ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς με τον Ηλυσιακό να φτάνει στο 77-77 όμως ένα τρίποντο του Σανδραμάνη έδωσε «αέρα» 3 πόντων στην ομάδα μας η οποία με σωστή διαχείριση έφτασε στην 2η συνεχόμενη νίκη της (και αυτή εκτός έδρας) απέναντι στον Ηλυσιακό με σκορ 79-83.

Τα δεκάλεπτα 17-16, 36-47, 62-67, 79-83

Χανιά ΑΟΚ (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 25(3), Βαζούκης 3(1) , Στογιάνοβιτς 7, Ψαράς 13(3), Καραΐσκος, Σανδραμάνης 11(2), Νέσσης, Κουρέπης 15 Παναρετάκης 2, Τσιρογιάννης 3, Παπαδάκης 4, Χιωτάκης,