Σπουδαία νίκη για τον ΑΟΚ Χανιά στα Μελίσσια

Ήταν η πρώτη νίκη για το συγκρότημα του Κεσαπίδη στην Β΄Εθνική

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΑΟΚ Χανιά καθώς επιβλήθηκε για την 3η αγωνιστική εκτός έδρας του ΚΑΟ Μελισσίων με σκορ 64-81.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δυο ομάδες με το συγκρότημα του Ανδρέα Κεσαπίδη να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 19-15 αν και είχε πάρει νωρίτερα διαφορά έως και 5 πόντους (12-17).

Νευρικό το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με τον ΚΑΟ Μελισσίων να «τρέχει» ένα σερί 10-0 και να παίρνει προβάδισμα με 25-19. Τα Χανιά άρχισαν να «ροκανίζουν» την διαφορά και κατάφεραν να πάρουν ξανά προβάδισμα (33-36) 2:53 πριν το τέλος του ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 37-38.

Στο δεύτερο μέρος το ξεκίνημα βρήκε τις δυο ομάδες στο 41-41 όμως τα Χανιά σε εκείνο το σημείο ανέβασαν ταχύτητα και προηγήθηκαν 41-49 5:19 πριν την λήξη της 3ης περιόδου για να ξεπεράσει για πρώτη φορά τους 10 καθώς είχαμε ένα σερί 11-0 για το 41-52. Το συγκρότημα του Κεσαπίδη με καλή άμυνα ανέβαζε την διαφορά στο +12 43-55 βάζοντας τις βάσεις για την πρώτη νίκη.

Με καλάθι του Πρόφκα 1:50 πριν το τέλος της περιόδου η διαφορά έπεσε ξανά κάτω από τους 10 46-55 όμως τα Χανιά χάρις στην συνέπεια τους στην επίθεση έκλεισαν το δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 21-10 για το 47-59.

Με κεκτημένη ταχύτητα τα Χανιά ξεκίνησαν με ένα σερί 5-0 στο 4ο δεκάλεπτο ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο την διαφορά στους 17 πόντους για πρώτη φορά στο ματς ενώ και στη συνέχεια δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα να διατηρήσουν την διαφορά και να φτάσουν στην πρώτη εκτός έδρας νίκη με σκορ 64-81.

Τα δεκάλεπτα 15-19, 37-38, 47-59, 64-81

Χανιά ΑΟΚ (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 9, Βαζούκης, Στογιάνοβιτς7, Ψαράς 5(1), Καραΐσκος 1, Σανδραμάνης 5(1), Νέσσης 5 , Κουρέπης 29, Παναρετάκης , Τσιρογιάννης 2, Παπαδάκης 18(2), Χιωτάκης,