Έχασε στην παράταση ο ΑΟΚ Χανιά στη Νίκαια

Συναρπαστικό παιχνίδι με τον Άρη Ν. να επικρατεί τελικά με 88-86…

Την ήττα με 88-86 γνώρισε η ομάδα του ΑΟΚ Χανιά από τον Άρη Νικαίας, σε εξ΄αναβολής ματς, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση. Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με σκορ 77-77 .

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή 17-16. Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη η οποία κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα 8 πόντων (33-41) στο ημίχρονο.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τον Άρη Νικαίας να «ροκανίζει» την διαφορά και την 3η περίοδο να βρίσκει τις ομάδες ξανά ισόπαλες 57-57.

Ακολούθησε ένα ακόμη συγκλονιστικό δεκάλεπτο με τον Άρη Νικαίας να παίρνει προβάδισμα 77-74 όμως στα 17΄΄ πριν το τέλος ο Αριστείδης Ψαράς με ένα τρίποντο ισοφάρισε...

Στην παράταση οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 81-79 όμως ο Χουχούμης με καλάθι και φάουλ έδωσε ξανά προβάδισμα στα Χανιά με 81-82. Η απάντηση ήρθε με 3ποντο στα 2:48 για το 84-82. Ξανά προβάδισμα για τον Άρη όμως ο Χουχούμης ισοφάρισε ξανά σε 84-84 και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης έφερε ξανά το ματς στο 86-86 απαντώντας σε καλάθι των γηπεδούχων με 1:15 να απομένει για την λήξη.

Ακολούθησε φάουλ και 2/2 βολές για τον Άρη στα 25΄΄ με τα Χανιά να αστοχούν και στη συνέχεια να στέλνουν ξανά τους γηπεδούχους στις βολές με 3 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο. Οι βολές ήταν άστοχες και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το τελικό 88-86.

Δεκάλεπτα: 17-16, 33-41, 57-57, 77-77 (κ.α.), 88-86