Μπάσκετ Β' Εθνική

Νίκησε την Μεγαρίδα o ΟΦΗ, φοβερή ανατροπή ο ΑΟΚ Χανιά

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη επικράτησε στο ΒΑΚ 76-68 ενώ αυτή των Χανιών πέρασε από τη Νίκαια με 87-88...

Σε ένα παιχνίδι που ήταν αμφίρροπο στο α΄ημίχρονο ο ΟΦΗ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μεγαρίδας και να πάρει τη νίκη με 76-68 στο κλειστό του ΒΑΚ για την 3η αγωνιστική της Β´ Εθνικής.

Τα δεκάλεπτα: 19-23,37-38,59-52,76-68
ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 6(1), Λιανός 22(1), Πετράκης 5(1),Τσερκιτζόγλου 12(4), Μαλλιαράκης, Κοκοσάλης, Αγαπιάδης17(3), Πρωτογεράκης 2, Καμπάκας, Μηλαθιανάκης 2, Κριθινάκης, Πάλλης 10.
Μεγαρίδα (Μάνταλος) : Καραποστόλου , Ραζής 5(1), Κοντόπουλος , Γκατζιάς 13 (2), Αγγελόπουλος 27(2), Μπατής 10 (1), Λούκας 2, Τζάιδας , Κοντραφούρης 2, Δομπρογιάννης , Καραμανλής 5, Καλιανιώτης 1, Xασα 3.
Σε ότι αφορά την ομάδα του ΑΟΚ Χανιά, αυτή πέτυχε σπουδαία ανατροπή στη Νίκαια, κερδίζοντας τον Άρη με 88-87. Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ όμως στην επανάληψη η ομάδα των Χανίων κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να ισοφαρίσει στο 30΄(64-64). Μάλιστα το συγκρότημα του Ανδρέα Κασαπίδη κατάφερε να προηγηθεί με 69-70, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε … θρίλερ. Παρότι ο Άρης έκανε το 82-74 και έδειξε να βρίσκεται κοντά στη νίκη, ο ΑΟΚ με επιμέρους σκορ 2-14, έφερε τα πάνω- κάτω και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 33-23, 51-42, 64-64, 87-88.

14. Δούκας 0-2 (140-156) 2

* Ο Ηλυσιακός έχει δύο αγώνες λιγότερους. Οι Κρόνος Αγίου Δημητρίου, Αιγάλεω, Δούκας και Πρωτέας Βούλας έχουν έναν αγώνα λιγότερο.