Μπάσκετ Β' Εθνική

Επέστρεψε στις νίκες το Ηράκλειο, 81-77 το Παγκράτι

Αγχώθηκαν στο φινάλε οι «κυανόλευκοι», όμως έφτασαν στο επιθυμητό αποτέλεσμα

Σημαντική νίκη για το Ηράκλειο που έχει πιο βατό πρόγραμμα στη συνέχεια

Μετά από δύο συνεχόμενα άτυχα αποτελέσματα, το Ηράκλειο επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 81-77 του Παγκρατίου στο κλειστό στα Δύο Αοράκια στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Η κρητική ομάδα είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως στο τέλος έκανε σημαντικά λάθη που επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν και το διπλό.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με 7-3 στο 3’:30’’, όμως γρήγορα το Παγκράτι ισορρόπησε και έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με το δεκάλεπτο να λήγει 19-17 χάρη σ’ ένα απίστευτο buzzer beater του Λάκκα από τα 9 μέτρα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Ηράκλειο επέβαλε το παιχνίδι του, έπαιξε καλή άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 10 πόντους (41-31) 41’’ πριν το ημίχρονο.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην 3η περίοδο με αποτέλεσμα να βρεθούν στο +13 (45-32). Η συνέχεια, ωστόσο, ανήκε στους φιλοξενούμενους που με καταπληκτική άμυνα και φοβερά ποσοστά στην επίθεση «έτρεξαν» ένα 2-19 σερί και προηγήθηκαν με 47-51 στο 27’. Το Ηράκλειο ξαναπήρε τα ηνία (54-51), ενώ στην 4η περίοδο έχτισε και πάλι διαφορά 11 πόντους (66-55) χάρη στα τρίποντα των Πετράκη και Χάλαρη, αλλά και με 71-60 με σκόρερ τον Λιανό αυτή τη φορά.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν ντέρμπι και πάλι το ματς κάνοντας συνεχόμενα λάθη που επέτρεψαν στο Παγκράτι να μειώσει σε 75-70 στο 39’, ενώ με τρίποντο του Γεωργοπαπαδάκου στα 22’’ το σκορ έγινε 78-75. Το ματς οδηγήθηκε στις βολές, όπου με 5/6 οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» τη νίκη.

Διαιτητές: Δημόπουλος, Καρακάσης.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-32 ((ημίχ.), 54-51, 81-77.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Μακράκης): Κίτσος, Γουμενάκης, Λάκκας 7 (1), Μποχωρίδης 14 (1), Πετράκης 12 (3), Λιανός 22 (2), Πρωτογεράκης 2, Χάλαρης 20 (3), Παπαδάκης 3.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Δ. Κουστένης): Κούτρας 5 (1), Καυκής 22 (3), Γιαννίκος 5, Γεωργοπαπαδάκος 14 (3), Λυτόπουλος 4, Τζάτζας 3 (1), Χριστόπουλος 3 (1), Γερονίκος, Ξιούρας, Μπένος 13.