Μπάσκετ Β' Εθνική

Κακή ήττα για το Ηράκλειο με 57-64 από τον Τρίτωνα

Αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ ο Μποχωρίδης 8’’ πριν το φινάλε

Την ήττα με 57-64 γνώρισε το Ηράκλειο από τον Τρίτωνα στο κλειστό στα Δύο Αοράκια σ' ένα κακό ποιοτικά ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Το Ηράκλειο έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι στο ξεκίνημά του όντας καλό σε άμυνα και επίθεση, ενώ βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 10 πόντους (25-15) 30’’ πριν το δεκάλεπτο. Από εκεί και μετά, όμως οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη έχασαν τη συγκέντρωσή τους, είχαν βιαστικές επιλογές, έκαναν λάθη και έμειναν για περίπου επτά λεπτά χωρίς καλάθι. Ο Τρίτων δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία που του δόθηκε και με ένα σερί 13-0 πήρε τα ηνία με 25-28 στο 15’:15’’. Ένα καλάθι του Σταμπουλή 3’:48’’ πριν το ημίχρονο ξεκόλλησε τους γηπεδούχους που πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 31-30.

Με οδηγό τον Καραδολάμη αρχικά και  στη συνέχεια παίρνοντας πόντους και από τον Καλαντζή, ο Τρίτων επέβαλε το παιχνίδι του στην 3η περίοδο παίρνοντας όχι μόνο τα ηνία, αλλά και διαφορά που έφτασε και τους 8 πόντους (42-50) στο 27’ την ίδια ώρα που οι «κυανόλευκοι» ήταν πολύ άστοχοι.

Παρόλα αυτά κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά ισοφαρίζοντας κιόλας σε 55-55 3’:30’’ για το φινάλε. Το τρίποντο του  Γκαβανόπουλου, όμως έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους καθώς οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη συνέχισαν να είναι εξαιρετικά άστοχοι από τα 6.75μ. παίρνοντας μάλιστα περισσότερες προσπάθειες από ότι ίσως θα έπρεπε. Ο Λιανός μείωσε σε 57-58 στο 38΄, ο Κουκούνιας έκανε το 57-60 1’:50’’ για το φινάλε και ακολούθησε ένα κρεσέντο άστοχων τριπόντων και δίποντων του Ηρακλείου για να κάνει τελικά το 57-62 ο Γκαβανόπουλος 21’’ πριν το φινάλε.

Ακολούθησε νέο άστοχο τρίποντο του Μποχωρίδη (του έγινε φάουλ) στα 10’’ και στη συνέχεια ο ίδιος έκανε φάουλ στον Καλαντζή στα 8’’,9. Ο τελευταίος μάλιστα κάτι του είπε με αποτέλεσμα ο γκαρντ του Ηρακλείου να χάσει την ψυχραιμία του σπρώχνοντας τον αντίπαλό του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αντιδράσουν και οι υπόλοιποι αθλητές και παραλίγο να ακολουθήσει σύρραξη παικτών, όμως ευτυχώς η κατάσταση δεν ξέφυγε. Το παιχνίδι διεκόπη για ένα πεντάλεπτο και στη συνέχεια οι διαιτητές απέβαλαν με ντισκαλιφιέ τον Μποχωρίδη, μοίρασαν από μία τεχνική ποινή τους πάγκους των ομάδων και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με μία εύστοχη βολή του Καλαντζή και χωρίς να εκδηλώσει επίθεση ο Τρίτων.

Διαιτητές: Ρίζος, Τσιμπούρης.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 31-30 (ημίχ.), 44-50, 57-64

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Μακράκης): Κίτσος-Καλυβιανάκης, Σταμπουλής 16 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Λάκκας 7, Πετράκης, Λιανός 19 (1), Πρωτογεράκης 4, Καλατζής, Χάλαρης 6, Παπαδάκης, Μηλαθιανάκης.

ΤΡΙΤΩΝ (Μ. Μιχελάκος): Ευστρατίου 1, Κούτουλας 7 (1), Φράγκος, Καλαντζής   12 (1), Τασόπουλος 5, Ντιμπ 4, Θύμνιος 2, Καραδολάμης 17 (1), Δαμιανάκος, Γκαβανόπουλος 7 (1), Κουκούνιας 8, Βερτούδος.