Δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε το διπλό το Ηράκλειο

Το νικηφόρο σερί του Ηρακλείου συνεχίστηκε και στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Δάφνη Δαφνίου της οποίας και επικράτησε με 84-88 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής.

Η κρητική ομάδα δυσκολεύτηκε αρκετά, πάντως, καθώς αδυνατούσε να βρει ρυθμό και ήταν και άστοχη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρούν το προβάδισμα στην 1η περίοδο, ενώ ήταν κοντά στο σκορ και στο 2ο με το ημίχρονο να λήγει 30-31. Στην 3η περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη ανέβασαν την απόδοσή τους και με σκόρερ τον Σταμπουλή κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά, την οποία και διατήρησαν στο 4ο δεκάλεπτο.

Μάλιστα προηγούνταν με 7 πόντους, όμως με ένα τρίποντο του Τσιάκου διαμορφώθηκε το τελικό 84-88.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 30-31 (ημίχ.), 55-63, 84-88.

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ: Γεωργούτσος 11, Καπώνης 5 (1), Χρυσός, Σώφρονας 2, Γκίνης 16 (1), Μιχόπουλος 20 (5), Γκουζέλης 2, Τσιάκος 27 (1), Τσελεμπής.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Κίτσος, Σταμπουλής 18 (1), Μποχωρίδης 12 (1), Λάκκας 10, Πετράκης 3 (1), Πρωτογεράκης 2, Χάλαρης 20, Παπαδάκης 4, Λιανός 19 (1), Κλατζής, Μηλαθιανάκης, Γουμενάκης.