Νίκες για Αναγέννηση και Εργοτέλη στην Γ΄μπάσκετ

Η πρωτοπόρος κέρδισε την Πεντέλη ενώ οι κιτρινόμαυροι εκτός έδρας τον Πορφύρα...

Με νίκες προχώρησαν Αναγέννηση και Εργοτέλης μετά την διεξαγωγή της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄μπάσκετ. Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου επικράτησε στο γήπεδο της 61-57 της Πεντέλης ενώ ο Εργοτέλης πέρασε με νίκη από την έδρα του Πορφύρα με 59-67.

Στο ματς του Αρκαλοχωρίου μπορεί η ομάδα του Μύρωνα Παπαδάκη να βρέθηκε αρχικά μπροστά στο σκορ όμως στη συνέχεια είδε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και φτάνουν σταδιακά μέχρι και στο +10 (17-27), με το ημίχρονο να κλείνει με 22-27.

Στο β΄μέρος όμως η Αναγέννηση βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε την ανατροπή με το 30λεπτο να ολοκληρώνεται με 41-36 με τον Κουρέπη και τον Ραζή να είναι εντυπωσιακοί. Η τελευταία περίοδος ήταν αμφίρροπη με το ματς να βρίσκεται στον πόντο.

Ο Παπαγεωργιου με τρίποντο έκανε το 47-49 , όμως ο Ραζής μετά από μεγάλη μάχη διαμόρφωσε το 49-49. Ένα «μεγάλο» τρίποντο από τον Βαρτούδο έδωσε ώθηση στην Αναγέννηση, που αντέδρασε με ωριμότητα και ψυχραιμία, διατηρώντας ε το προβάδισμα. Μαραγκάκης και Ραζής έβαλαν τις βολές στο τέλος οδηγώντας την ομάδα τους σε μία δύσκολη νίκη.

Aξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες θέλησαν να στείλουν το μήνυμα τους για τις δύσκολες ώρες που βιώνει η χώρα μας λόγω του εθνικού πένθους. «Πάρε με όταν φτάσεις…», έγραφε το πανό που κράτησαν οι παίκτες…

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 22-27, 41-36, 61-57

Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου (Παπαδάκης-Μαραγκάκης): Μορφιαδάακης, Μητρόπαπας 2, Κριθινάκης 3, Κουκιαδάκης, Καλογεράκης, Μαραγκάκης 8 (1), Σολάκης, Κολαρετάκης, Σπυριδάκης 4, Κουρέπης 21, Βερτούδος 7 (1), Ραζής 16 (2).

Πεντέλη (Μάτζιος): Κουλούρης 8, Χωματάς 3 (1), Μαγουλας 7 (1), Κοπακάκης 4, Τσακίρης 5 (1), Τασσόπουλος, Δρικογιάς 4, Παπαγιαννακόπουλος 4, Παναρετάκης 6, Παπαγεωργίου 10 (2), Μαντζακος 6.

Νίκη με ανατροπή πέτυχε ο Εργοτέλης στην έδρα του Πορφύρα με 59-67. Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν από την αρχή ότι ήταν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν το νικηφόρο αποτέλεσμα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο, πίσω στο σκορ με ένα καλάθι (12-10). Στη συνέχεια βέβαια η διαφορά άνοιξε υπέρ των γηπεδούχων που πήγαν στα αποδυτήρια με αβαντάζ 12 πόντων (30-18). Η ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη ωστόσο επιχείρησε αντεπίθεση διαρκείας στη συνέχεια και τα κατάφερε. Προηγήθηκε στο 30λεπτο με 3 πόντους (42-45) ενώ και στην τελευταία περίοδο κατάφερε να εγκλωβίσει τους γηπεδούχους με την άμυνα της αλλά και να πετύχει τα καλάθια που ήθελε για το τελικό 59-67.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 30-18, 42-45, 59-67.