Πήρε το ντέρμπι με τον Εργοτέλη η Αναγέννηση

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 83-62 στο Αρκαλοχώρι…

Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα της Αναγέννησης που κέρδισε το ντέρμπι με τον Εργοτέλη στο Αρκαλοχώρι με 83-62 με τους γηπεδούχους να κάνουν το 7-1 ενώ ο Εργοτέλης έπεσε στο 1-8.

Οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 15-9 όμως με ένα σερί 6-0 η Αναγέννηση ισοφάρισε για να κλείσει στο 10λεπτο στο 21-23. Με τον Μαραγκάκη οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 26-23 ενώ με 5 πόντους του Μητρόπαπα δημιούργησαν διαφορά 10 πόντων 42-32. Ο Εργοτέλης αντέδρασε και με σερί 7-0, έγραψε το 42-39 του ημιχρόνου.

Την 3η περίοδο η Αναγέννηση κατάφερε να βρει λύσεις που δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει επιτυχώς ο Εργοτέλης με τη διαφορά των δύο ομάδων να αυξάνεται σε 64-49 στο 30΄. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ελέγξουν απόλυτα το ματς και στη συνέχεια, φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 44-39, 64-49, 83-62.

Αναγέννηση (Μύρων Παπαδάκης): Μορφιαδάκης, Μητρόπαπας 9 (1), Κριθινάκης 7 (1), Καμπιτάκης, Καλογεράκης 2, Γκιουλμιχάλης, Μαραγκάκης 20 (5), Σολάκης 5 (1), Κολαρετάκης, Σπυριδάκης 11 (1), Κουρέπης 20, Ραζής 9 (1).

Εργοτέλης (Γιάννης Βισκαδουράκης): Μποριμπίδης, Αθανασιάδης 7 (1), Καρακωνσταντάκης 12 (3), Πρινιανάκης, Δουλγεράκης 2, Κουμάκης 12 (2), Εκίζογλου 4, Μανταλβάνος 6, Χαμηλάκης, Καραλής 9, Μπουμπάρης 10.