Κέρδισε και την Παναχαϊκή ο Εργοτέλης

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν 72-66 στο κλειστό του Λίντο…

Σημαντική νίκη έπειτα από καλή εμφάνιση για την ομάδα μπάσκετ του Εργοτέλη η οποία επιβλήθηκε 72-66 της Παναχαϊκής στο κλειστό του Λίντο, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικης μπάσκετ.

Σε έναν δύσκολο αγώνα απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα με τους ίδιους στόχους, οι Αχαιοί είχαν ισχνό προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη περίοδο, με την ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη να αναλαμβάνει τα ηνία του αγώνα στη συνέχεια και να καταφέρνει να πάρει την πρωτοπορία, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενη 34-32.

Εξίσου αμφίρροπη και στη συνέχεια η αναμέτρηση με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα του σκορ, χωρίς κάποια από τις δυο να καταφέρνει να ξεφεύγει στο σκορ με περισσότερους από δυο πόντους και την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται 50-49.

Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα όμως οι παίκτες του Εργοτέλη με πάθος, αυταπάρνηση και καθαρό μυαλό, έχοντας σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και με ένα επιμέρους 22-17 στο τελευταίο δεκάλεπτο να παίρνουν τη νίκη 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-32 ημίχρονο, 50-49, 72-66

Εργοτέλης (Γ. Βισκαδουράκης): Μαρκόπουλος 5(1), Αθανασιάδης 8(1), Μαϊστρέλης 3(1), Μαχαιριανάκης11, Γουμενάκης8(2), Μπουμπάρης12, Μανιαδής, Γιαννακόπουλος 11(1), Χαμηλάκης, Καραλής 14(2).

Παναχαϊκή (Ν. Ζίζηλας): Γιόβας 9(1), Σπυριδωνίδης 4, Τριπολίδης 11(2), Κατωπόδης, Κούτρας, 13(3), Τζίμης 13, Τσουλφάς 12(4), Βανδώρος 4, Χάρης.