Πέρασε με νίκη από την Τρίπολη ο Εργοτέλης

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν 50-55 για την Γ΄μπάσκετ…

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την ομάδα μπάσκετ του Εργοτέλη, η οποία επιβλήθηκε στην Τρίπολη των τοπικών Δρομέων 50-55, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής μπάσκετ.

Σε έναν αγώνα όπου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη του τη διάρκεια, οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς όμως να μπορέσουν να ξεφύγουν, με την διαφορά των 5 πόντων (27-22), λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου –το οποίο ολοκληρώθηκε 27-23-, να είναι και η μεγαλύτερη που είχαν.

Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» με καλή εικόνα κυρίως στην επίθεση και ψύχραιμη αμυντική συμπεριφορά, πήραν το προβάδισμα στο σκορ, με ένα επιμέρους 10-18 στην τρίτη περίοδο, διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 27-23 (ημίχρονο), 37-41, 50-55

Δρομείς Τρ. (Μπαλής): Κόκκορης 11, Καλούμης 5, Ζαχαρίας, Μαντίκος 11, Μπαλής, Σινανάι 2, Αγγουράς 12, Σακελλαράκος 3, Καρλής 6, Σταματοπούλος

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Αθανασιάδης 7, Μαϊστρέλης 8 (2), Μπουραντάς, Μανιαδής, Χριστοδούλου, Κουμάκης, Γιαννακόπουλος 10, Χαμηλάκης, Καραλής 9 (1), Γουμενάκης 5 (1), Μπουμπάρης 16.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Άλκη Καμπανού.