Νίκησε και στην Αμαλιάδα ο Εργοτέλης

Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν 45-30 για την 2η αγωνιστική της Γ΄Εθνικής…

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για το μπάσκετ του Εργοτέλη με τη νίκη 45-30 στην Αμαλιάδα επί της τοπικής ομάδας.

Η αναμέτρηση, όπως δείχνει και το τελικό σκορ, δεν διεκδικεί δάφνες επιθετικού παιχνιδιού. Τουναντίον στηρίχθηκε στην άμυνα, με τον Εργοτέλη να έχει υποδειγματική λειτουργία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως για ένα ολόκληρο δεκάλεπτο, αυτό της 3ης περιόδου, δεν δέχθηκε ούτε έναν πόντο!

Οι κιτρινόμαυροι είχαν από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +13 (16-29), ενώ στο δεκάλεπτο που δεν δέχθηκαν πόντο ξέφυγαν με 17 πόντους (16-33).

Παρά την όποια αντίδραση έβγαλαν οι γηπεδούχοι στο τέλος, ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ με καλή διαχείρηση του αγώνα έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη με το τελικό 30-45.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 8-11, 16-29 (ημίχρονο), 16-33, 30-45.

ΑΣΣ Αμαλιάδας: Νοέας 9, Τζίμης 1, Συνετός 2, Πελίγκος 4, Μπεκρής 4, Σαρίκας2, Δασκαλόπουλος 2, Αγραπιδάκης , Μπουγάς 3(1), Τεφάνης 2, Βασιλείου 1.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αναστασάκης, Αθανασιάδης 7(1), Μαιστρέλης 3(1), Μανιάδης 2, Χριστοδούλου 2, Κουμάκης 2, Μαχαιριανακης 7, Καραλής 7, Γουμενάκης 3(1), Γιαννακόπουλος 10, Μπουμπάρης 2.