Μπάσκετ Γ' Εθνική

Γ΄ ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκησε τον Ερμή Σχηματαρίου ο ΑΟΚ Χανιά

Εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους οι Χανιώτες και επικράτησαν με 81-74...

Πολύ μεγάλο ενδιαφέρον είχε το παιχνίδι του ΑΟΚ Χανιά με τον Ερμή Σχηματαρίου όπου οι Χανιώτες επικράτησαν στην έδρα τους με 81-74, με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν το παιχνίδι διαμαρτυρόμενοι για τη διαιτησία.
Με Κελεσίδη και Κιγμέτογλου να οδηγούν την προσπάθεια της ομάδας στο ξεκίνημα ο ΑΟΚ Χανιά πήρε προβάδισμα στο 1ο δεκάλεπτο με 22-19. Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Κατράνα και καλάθι του Κιγμέτογλου έκαναν το +5 (31-26) όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Γκοντόπουλο κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 8-0 και να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι παίκτες του ΑΟΚ ωστόσο έβγαλαν αντίδραση και με ένα μίνι σερί με Κελεσίδη, Κατράνα και γκολ- φάουλ του Σκαμνάκη έφτασαν τη διαφορά στο +7 (43-36) για να λήξει το ημίχρονο 43-39.
Με ένα σερί 0-8 ο Ερμής έκανε το 45-49 όμως οι παίκτες του Χρήστου Παπανικολάου έβγαλαν αντίδραση και με τρίποντο του Ιωακειμίδη έκαναν το 54-51 για να κλείσει η περίοδος 56-53.
Με το 5ο τρίποντο του Γκοντόπουλου έγινε το 58-58 και με το 6ο τρίποντο το 71-71 με το παιχνίδι να αποκτά μεγάλο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά. Με επιθετικό ριμπάουντ και γκολ- φάουλ του Κιγμέτογλου έγινε το 75-74 στα 25΄΄. Στα 10" ο Κατράνας έπαιξε ωραία άμυνα στον Δημητριάδη με τον ένα διαιτητή να δίνει την μπάλα στον ΑΟΚ, τον άλλο στον Ερμή για να επικρατήσει η πρώτη απόφαση και να ακολουθήσει η αποβολή του Νίκου Οικονόμου.
Ο Κατράνας ευστόχησε στις βολές της τεχνικής για το 77-74. Τα νεύρα των φιλοξενούμενων έφεραν νέα τεχνική ποινή με τον Κατράνα να ευστοχεί ξανά για το 79-74 στα 8,9". Ακολούθησαν ακόμη δύο βολές από τον Ζανιδάκη (81-74), για να σφραγιστεί η νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 22-19, 43-39, 56-53, 81-74
ΑΟΚ Χανιά (Χρήστος Παπανικολάου): Κελεσίδης 12 (1), Ιωακειμίδης 11 (1), Αλεξίου 5 (1), Πνευματικάτος, Ζανιδάκης 9 (1), Κουρουμούσης, Κατράνας 20 (4), Μηντζαρίδης 2, Κιγμέτογλου 19 (1), Αδοντάκης, Σκαμνάκης 3, Παλαιοκρασσάς.
Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής: Μίλων-Eνωση Ιλίου 66-61, ΑΟΚ Χανιά-Ερμής Σχηματαρίου 81-74, Άρης Θήβας- Τριγλία Ραφήνας 71-74, Πέρα-ΕΦΑΟ Ζωγράφου 71-77, ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 73-59, Βούρειος ΑΟΛ Χίου-ΑΚ Χαλκίδας 73-69 παρ. (62-62 κ.α.).
Η βαθμολογία: 1.ΕΦΑΟ Ζωγράφου 22 , 2.Κρόνος Αγίου Δημ. 20 , 3.Ερμής Σχηματαρίου 20 , 4.ΑΚ Χαλκίδας 20, 5.Αργοναύτης Τρίγλιας Ραφήνας 20 , 6.ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 20 , 7.ΑΟΚ Χανιά 19 , 8.Ενωση Ιλίου 19 , 9.ΑΣ Πέρα 18 , 10.Μίλων 18 , 11.ΑΠΑΣ Τα Φανάρια 17 , 12. Άρης Θήβας 17 , 13.Βούρειος ΑΟΛ Χίου 16.
Η επόμενη (02/02): Ένωση Ιλίου-ΑΟΚ Χανιά