Εντυπωσιακός επί της Ένωσης Ιλίου ο ΑΟΚ Χανιά

Νίκησε 85-75 στο κλειστό του Κλαδισού για την 2η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής...

Παίζοντας εντυπωσιακό μπάσκετ ο ΑΟΚ Χανία νίκησε στο κλειστό του Κλασισού την Ένωση Ιλίου με 85-75. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδι και πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ, κλείνοντας το 10λεπτο προηγούμενοι με 22-16 ενώ με Μηντζαρίδη, Ιωακειμίδη και Κιγμέτογλου έφτασαν στο +8 στο ημίχρονο (43-35). Με τρίποντα του Κατράνα ο ΑΟΚ διατήρησε τη διαφορά, επιτρέποντας κατά διαστήματα στην Ένωση να φτάνει εύκολα στο καλάθι. Μάλιστα η απουσία του Σκαμνάκη έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν 65-66 7:30 πριν το τέλος. Στο σημείο αυτό ανέλαβαν Κιγμέτογλου και Κατράνας, δίνοντας λύσεις που έφεραν το 76-69 4:30 πριν τη λήξη για το τελικό τώρα 85-75.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-35, 65-58,

ΑΟΚ (Χρήστος Παπανικολάου): Κελεσίδης 20, Ιωακειμίδης 23, Αλεξίου 5, Σκαμνάκης 6, Ζανιδάκης 5, Βρεττός, Κατράνας 11, Μηντζαρίδης, Κιγμέτογλου 11, Αδοντάκης 4, Σειραδάκης, Παλαιοκρασάς

Tα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής: Μίλων- "Τα φανάρια" Νάξου 86-46, Βούρειος Χίου-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 62-71, ΑΟΚ Χανιά-Ένωση Ιλίου 85-75, Άρης Θήβας-Ερμής Σχηματαρίου 88-76, Πέρα-Αργοναύτης Τριγλίας 60-61, ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ-ΕΦΑΟ Ζωγράφου 83-74, Αίαντα Αυλίδας-ΑΚ Χαλκίδας 52 -67.

Η επόμενη (27/10): Τα Φανάρια- ΑΟΚ Χανιά.