Νικηφόρο ξεκίνημα για τον ΟΦΗ επί της Καλλιθέας Ρόδου

Με πρωταγωνιστή τον Τσερκιτζόγλου οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη πήραν τη νίκη

Mε νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής ο ΟΦΗ που επικράτησε στην πρεμιέρα της Καλλιθέας Ρόδου με 83-53 στο κλειστό στα «Δύο Αοράκια, παρουσία αρκετών φιλάθλων.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους παίκτες του Βασίλη Ράλλη να επιβάλουν το ρυθμό τους με την πάροδο του χρόνου. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Καλλιθέα προηγήθηκε με ένα καλάθι (22-24) όμως η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά έστω και οριακά (28-36).

Οι γηπεδούχοι παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά ασφαλείας που έφτασε στους 21 πόντους (66-45) στην ολοκλήρωση της 3ης περιόδου ενώ στην 4η οι παίκτες του ΟΦΗ είχαν την απόλυτη κυριαρχία παίρνοντας τελικά προβάδισμα 30 πόντων (83-53).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τσερκιτζόγλου, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σκορδάλης με 15 πόντους και 5 τρίποντα.

Διαιτητές: Σκαλτσής-Μελισσάρης

Δεκάλεπτα: 22-24, 38-36, 66-45, 83-53

ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας 2, Μαλιαράκης, Αντωνόπουλος 5 (1), Τσερκιτζόγλου 21 (3), Τσιλόγλου, Καρλάφτης 12 (4), Αγαπιάδης 10 (2), Πρωτογεράκης, Μπούμπαρης 3, Πετράκης 8 (2), Καραλής 9 (2), Πάλλης 13

Καλλιθέα (Θεοδοσίου): Χατζηγεωργίου 2, Ματσαμάς 2, Τσακίρης 3, Παναγιωταράκος 3 (1), Γυφτάκης 5 (1), Μπίλιας 5, Παρδακάς 5 (1), Λιβισιάνος 3 (1), Σκορδάλης 15 (5), Εκινέ 4, Κανύχης 6

Φωτογραφία: ofierasitechnis.gr