Αποχαιρέτισε τη Γ’ Εθνική ο ΑΟΚ Χανιά

Έχασε και τις τελευταίες ελπίδες που είχε για την παραμονή του στη Γ’ Εθνική ο ΑΟΚ Χανιά. Η χανιώτικη ομάδα πάλεψε στη Χίο για τη νίκη που θα τη διατηρούσε σε τροχιά παραμονής, όμως λύγισε στο φινάλε χάνοντας με 62-58 από το Βούριο στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ (18-9), ενώ η υπέρ τους διαφορά έφτασε τους 11 πόντους (38-27) στο ημίχρονο.

Οι παίκτες του ΑΟΚ Χανιά δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα στο 3ο δεκάλεπτο (κράτησαν στους 5 πόντους το ΒΑΟΛ) και ισοφάρισαν σε 43-43 στο 30’, ενώ προηγήθηκαν με 47-49 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Στο τέλος, η ψυχραιμία των γηπεδούχων και ένα κλέψιμο στον Υφαντόπουλο 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (το σκορ ήταν 60-58), έδωσαν τη νίκη παραμονής στου Χιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 38-27 (ημίχ.), 43-43, 62-58.

ΧΙΟΣ (ΒΟΥΛΙΚΑΣ): Χριστοβασίλης, Καραφάτης, Ανδρουλάκης 5 (1), Σουλίκας 10, Βούτας 2, Αγγελίδης 7, Σαμιώτης 6, Τσουρής 6, Μπούλος, Τρόβας 4 (1), Μπούμπαρης 16, Κωνσταντινάκος 6 (2).

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ): Σταθόπουλος 2, Κουτσαβδής, Παπαδάκης, Υφαντόπουλος 9 (3), Σαράντης 22 (4), Μπαγάκης 1, Πούρος 3, Σκαμνάκης 8, Κολαρετάκης 6, Αδοντάκης 2, Τασιούδης 5.