Λέει αντίο στη Γ’ Εθνική ο ΑΟΚ Χανιά, ήττα και για τον ΟΦΗ

Πολύ κοντά στην επιστροφή του στο τοπικό πρωτάθλημα μπάσκετ των ανδρών βρίσκεται ο ΑΟΚ Χανιά μετά την ήττα που υπέστη σήμερα με 62-82 από την Πεντέλη στο κλειστό του Κλαδισού.

Η Χανιώτικη ομάδα δεν μπόρεσε να κοντράρει τον αντίπαλό της κι έτσι γνώρισε μία οδυνηρή ήττα που δεν της επιτρέπει να έχει πολλές ελπίδες για την παραμονή. Ουσιαστικά το παιχνίδι χάθηκε στη 2η περίοδο όπου με επιμέρους 11-29 σερί οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια στο +22 (30-52).

Το δεύτερο ημίχρονο αποδείχτηκε διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο ΑΟΚ Χανιά, που θα κάνει και το ρεπό του, έχει να παίξει ακόμα δύο παιχνίδια με Χίο (εκτός) και Έσπερο Καλλιθέας (εντός) για να κλείσει τη φετινή χρονιά.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 30-52, 49-66, 61-82.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ): Σταθόπουλος, Αράπης 12 (2), Αλεξίου 4, Υφαντόπουλος 3 (1), Σαράντης 6, Μπαγάκης, Πούρος 2, Σκαμνάκης 6, Κολαρετάκης 5, Αδοντάκης 10, Τασιούδης 10, Παπαδάκης 3 (1).

ΑΕ ΠΕΝΤΕΛΗΣ (ΧΑΡΤΟΜΑΤΣΙΔΗΣ): Παπανδρέου 10, Μάντζιος 2, Γεωργακόπουλος 8, Λίτσο 15 (4), Αποστολόπουλος 5 (1), Κωνσταντάτος, Νάσσης-Ντάνιας 3 (1), Νιφόρας 2, Μούλας, Μπίγκος 11, Σαλτουρίδης 10, Μαλούκος 16.

Ήττα για τον ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ από την πλευρά του γνώρισε την ήττα από τον Άρη στη Νίκαια με 77-68 σ’ ένα ματς που οι γηπεδούχοι είχαν ισχυρό κίνητρο κυνηγώντας την παραμονή τους.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 46-38 (ημίχ.), 64-53, 77-68.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ζερβουδάκος): Καρυπίδης 16 (1), Στογιάνοβιτς 6, Κοροπούλης 6 (2), Θαλασσινός 7 (1), Γαλίτης, Κόλλιας 12, Καπετάνιος 5, Δρίβας 12 (2), Χατζόπουλος 5 (1), Βλαμης.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας 3, Κριθινάκης 7 (1), Τσερκιτζόγλου, Χαρωνίτης, Καρλάφτης 2, Αγαπιάδης 7 (1), Βασιλειάδης 4, Χρηστάκης, Σταράκης 1, Τσίλογλου, Πάλλης 29